0 C
Warszawa
16 września, 2021
Life Style

Jak łatwo oszczędzić?

Jak łatwo oszczędzić

Codziennie wydajemy pieniądze, często jednak zastanawiamy się, gdzie one znikają. Problemy finansowe są niestety bardzo powszechne u wielu Polaków, dlatego ważna jest umiejętność radzenia sobie z finansami, także tymi związanymi z codziennymi wydatkami, a nie tylko kredytami czy lokatami.

Monitoruj wydatki

Spisuj większe wydatki, a przede wszystkim kontroluj codzienne wydawanie pieniędzy na tzw. bieżące sprawy, jak zakupy spożywcze. Może okazać się, że wydajemy za dużo na tzw. „drobnostki” takie jak dodatkowe przekąski, kawę na mieście, czy zamawiane jedzenie do domu. To tzw. efekt latte – stały i niepotrzebny wydatek jest niezauważalny, jednak patrząc na niego globalnie okazuje się, że sumując go np. przez miesiąc, czy rok mamy bardzo dużą kwotę. Sprawdzajmy ceny produktów i starajmy się kupować w dyskontach. Zakupy w pobliskim sklepie spożywczym są może wygodniejsze, ale o wiele taniej kupimy produkty spożywcze z długim terminem ważności albo chemię domową w dużych marketach. Możemy w nich dodatkowo wyrobić kartę stałego klienta, co zwiększy nasze oszczędności. Warzywa i owoce starajmy się jednak kupować od lokalnych rolników na targu. Nie tylko oszczędzimy pieniądze, ale otrzymamy dobrej jakości produkt, który się szybko nie zepsuje. Takie warzywa są najczęściej na bieżąco przywożone prosto z pola, dlatego starczą na dłużej i nie będziemy musieli marnować żywności. Sprawdzajmy ceny na różnych stoiskach i targujmy się. Dzięki temu zaoszczędzimy, co przełoży się na nasze finanse domowe i poprawi naszą sytuację. Takie monitorowanie cen i ilości zakupów sprawi, że zaczniemy bardziej zastanawiać się nad wydawaniem pieniędzy i zmniejszymy koszty życia.

Rezygnuj  z niepotrzebnych wydatków

Jeśli jakiś wydatek powstał tylko dlatego, że jest nam tak wygodniej, to starajmy się z niego zrezygnować. Zamiast w pośpiechu zamawiać taksówkę do pracy wstawajmy wcześniej i jedźmy autobusem. Nie kupujmy drogich kanapek na stacjach benzynowych, tylko róbmy je samodzielnie w domu. Zmniejszmy ilość wyjść do kina. Wykupmy abonament na portal kinowym z nowościami filmowymi. Będziemy zaskoczeni ile będziemy mogli zaoszczędzić!

Podobne

Wypróbuj loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie!

Zapach a zakupy

Ten pierwszy raz. Jakie prezerwatywy wybrać?