pon.. cze 17th, 2024

Suchość i pieczenie pochwy to dolegliwości, które w znaczący sposób obniżają komfort, odbierają radość z życia i wywołują ból. Problem zazwyczaj pojawia się u dojrzałych kobiet, ale może dotyczyć również młodych. Jakie są przyczyny suchości pochwy?

Dlaczego powstaje i czym objawia się suchość i pieczenie pochwy?

Suchość pochwy to problem wynikający z małego nawilżenia miejsc intymnych. Może pojawić się w wyniku choroby lub być jednym z objawów. Tę dolegliwość poznasz po pieczeniu i swędzeniu miejsc intymnych. U zdrowych kobiet ten problem nie występuje, ponieważ pochwa samoistnie produkuje śluz, który nawilża ścianki i zapobiega suchości miejsc intymnych.

Dolegliwości związane z kłuciem i pieczeniem pojawiają się zarówno podczas oddawania moczu, jak i chodzenia. Problemem jest także ból przy stosunku. W zaawansowanych stanach pojawiają się żółte upławy. Suchość pochwy może także wywołać problemy z układem moczowym.

Skąd bierze się suchość pochwy?

  1. Wahania poziomu estrogenów – część kobiet ma to wpisane w geny. Zawsze przed okresem, gdy występuje naturalny spadek estrogenów, pojawia się u nich suchość pochwy. Jest to poniekąd dolegliwości zwiastująca nadejście „tych dni”.
  2. Objaw po ciążowy – kobiety w połogu bardzo często mają problem z suchością pochwy. Wynika to z dużego spadku estrogenów, które w trakcie ciąży były na najwyższym poziomie. Zmiany hormonalne powodują, że młode mamy odczuwają dyskomfort w miejscach intymnych, nieprzyjemny ból oraz kłucie.
  3. Spadek ilości estrogenów w okresie menopauzy – okres przekwitania wiąże się z drastycznym spadkiem poziomu estrogenów. Ścianki pochwy są cieńsze, mniej elastyczne i nawilżone, a to powoduje swędzenie, ból, zaczerwienienie i skłonność do infekcji bakteryjnych. Panie w okresie menopauzy bardzo często unikają zbliżeń intymnych, ponieważ towarzyszy im ból.

Jak pokonać suchość pochwy?

Jeżeli zostanie zdiagnozowana przyczyna suchości pochwy, można będzie wdrożyć skuteczne leczenie pozwalające na pozbycie się dyskomfortu. Pierwszym, co musisz zrobić jest wizyta u ginekologa, który zleci badania, dzięki którym uda się poznać przyczynę suchości pochwy.

Jeżeli przyczyną jest wahanie poziomu estrogenów wywołane połogiem, wystarczy maść nawilżająca pochwę, która przywróci naturalną florę bakteryjną i zapewni maksymalny komfort kobiecie powracającej do stanu sprzed ciąży. Gdy przyczyną się infekcje bakteryjne lub grzybicze, konieczne jest stosowanie specjalnych leków dopochwowych, które najpierw pokonają stan zapalny, a następnie przywrócą właściwe nawilżenie miejsc intymnych.

Jeżeli chcesz zlikwidować suchość i pieczenie pochwy, konieczne jest właściwe dbanie o higienę, stosowanie się do zaleceń lekarza, jak i regularne nawilżanie pochwy dedykowanymi preparatami. W krótkim czasie odzyskasz komfort, zadbasz o właściwy stan miejsc intymnych, a jednocześnie poczujesz się swobodnie w swoim ciele. Wystarczy zacząć działać i wybrać odpowiednie środki, a problem zostanie rozwiązany.