sob.. lip 20th, 2024

Proces starzenia się organizmu należy do naturalnych etapów fizycznych i dotyka każdego człowieka. U osób starszych wiekiem objawia się to pogarszającą pracą układów i narządów w cielce. Zwiększa się także ryzyko pojawienia się wielu chorób. Poza tym seniorzy posiadają mniejszą tolerancję na wysiłek, a z wiekiem dochodzi u nich do degeneracji układu nerwowego, co objawia się zmniejszonym czasem i szybkością reakcji na różne sytuacje.

Aktywność – pierwszy krok do zachowania zdrowia

Osoby starsze wiekiem dostrzegają, że się starzeją po sposobie poruszania się. U ludzi powyżej 70 roku życia dochodzi do wzrostu masy tłuszczowej i utraty masy kostnej. To ma duży wpływ na ograniczenie ruchomości stawów, zmniejszenie siły i wytrzymałości mięśniowo-stawowej. Co prawda proces starzenia nie ominie nikogo, ale każdy z nas ma wpływ na to, jak szybko starość będzie dawała nam się we znaki. Daje się zauważyć, że aktywny senior może w pewnym stopniu zahamować procesy starzenia lub wyciszyć istniejące dolegliwości i choroby. Trzeba jednak być świadomym tego, że ciało osoby w starszym wieku nie będzie dobrze reagować na mocne bodźce fizyczne. Dlatego idealnym rozwiązaniem z pewnością okaże się basen.

Pływanie – recepta na dobra kondycję

Trening i pływanie w basenie to dla osoby starszej wiekiem bardzo dobry sposób na zachowanie kondycji i lepszego zdrowia. Warto pamiętać, że pływanie, to sport, w którym ryzyko nabawienia się kontuzji jest naprawdę minimalne. Dzięki aktywności w środowisku wodnym nasze ciało nie doznaje praktycznie żadnych obciążeń poza naturalnym oporem wody. W wodzie ważymy prawie 90% mniej niż na powierzchni. Dlatego też basen dla seniora, to świetny sposób na zachowanie dobrej kondycji. Znawcy tego tematu zauważają, że trening w basenie zwiększa mobilność i ruchomość naszych stawów. Dzieje się tak dlatego, że wiele pozycji i ruchów w wodzie jest łatwiejsza do wykonania. Tego typu ćwiczenia zaleca się osobom, które mają przykurcze, tonusy mięśniowe lub dostrzega się u nich proces zanikania mięśni.

Proste i bezpieczne ćwiczenia

Woda należy do sprzymierzeńców osób starszych wiekiem. Natomiast pływanie sprawi, że układ ruchowy będzie pracował w basenie należycie. Wszystko to za sprawą tego, że w wodzie o wiele trudniej nabawić się naciągnięcia mięśni, wszelkiego rodzaju przeciążeń czy kontuzji stawów. Dzięki niej każdy wykonywany ruch jest niezwykle prosty i odbywa się z dużo mniejszą aktywnością mięśniową. Jednakże woda posiada w sobie naturalny opór, dzięki któremu niektóre pozycje czy ćwiczenia pomogą przywrócić mięśniom sprawność i pobudzą układ nerwowy do większej pracy.

Starsze osoby powinny korzystać z dobrodziejstw treningu w basenie ze względu na dobroczynne działanie tego rodzaju aktywności. Poza tym jest to niezwykle bezpieczna forma zajęć sportowych. Należy także pamiętać, że w ten sposób seniorzy mogą wzmacniać mięśnie szkieletowe i inne ważne układy w ciele.