Jeszcze do niedawna aktywność fizyczna w przypadku osób noszących aparaty słuchowe była mocno ograniczona. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom komfort życia codziennego tej grupy osób znacząco się poprawił. Czy osoby z niedosłuchem mogą uprawiać sport?
Technologie aparatów słuchowych a aktywność fizyczna użytkowników
Jak wiadomo, wada słuchu nie wpływa bezpośrednio na ograniczenie zdolności słuchowych. Istotną kwestią pozostaje przystosowanie aparatów słuchowych do użytkowania podczas różnych aktywności. Do niedawna noszenie aparatu słuchowego wiązało się z ograniczoną możliwością uprawiania sportu, utrudnieniami rekreacji, a także brakiem szansy na pracę w nieco trudniejszych warunkach. Urządzenia nie były przystosowane do kontaktu z wodą, nadmierną wilgocią, działaniem promieni słonecznych czy silnych wstrząsów.
Od niedawna zauważalnie rośnie liczba osób z niedosłuchem. Do problemów ze słuchem przyznaje się coraz więcej Polaków. W dodatku granica wieku osób cierpiących na niedosłuch coraz bardziej się obniża. Najnowsze badania EuroTrak pokazują, że w Polsce aż 16% populacji może mieć niedosłuch, w dodatku wśród krajów w Europie mamy najniższy odsetek osób z niedosłuchem noszących aparat słuchowy. Pogorszenie słuchu obserwuje się u ludzi na całym świecie, dlatego producenci aparatów słuchowych wprowadzają nowoczesne rozwiązania, które są korzystne dla osób niedosłyszących. Aktywność fizyczna staje się możliwa dzięki rozwojowi technologii. Obecnie większość producentów posiada w swojej ofercie całkowicie wodoszczelne aparaty słuchowe. Pozwala to na uprawianie sportu, także pływanie. Nawet standardowe modele aparatów cechują się odpornością na działanie czynników atmosferycznych, także na promieniowanie UV. Podejmowanie aktywności fizycznej przez osoby noszące aparaty słuchowe znacząco ułatwiła także miniaturyzacja urządzeń. Kompaktowe rozmiary aparatów słuchowych wpływają przede wszystkim na komfort w trakcie uprawiania sportów.
Na co zwrócić uwagę podczas aktywności fizycznej z aparatem słuchowym?
Osoby posiadające aparaty słuchowe powinny korzystać z osuszacza do tych urządzeń, który służy do osuszania, pielęgnacji, przez co zapewnia higienę ucha oraz poprawia akustykę. Dezynfekcja aparatów słuchowych jest istotna, gdyż ze względu na umiejscowienie narażone są na gromadzenie na swojej powierzchni bakterii i innych mikroorganizmów. Aktywność fizyczna sprzyja nadmiernemu poceniu, dlatego warto regularnie czyścić aparat słuchowy, co ograniczy rozwój ewentualnych infekcji.
Noszenie aparatu słuchowego podczas niektórych aktywności może ułatwić zakładanie kasków lub opasek, które zabezpieczą urządzenie przed zniszczeniem. Trzeba pamiętać, że uderzenie w ucho z założonym aparatem słuchowym może okazać się niebezpieczne. Uprawiając niektóre rodzaje sportu, zwłaszcza sport kontaktowy (piłka nożna, rugby), lepiej jednak zdjąć aparat słuchowy.
Podejmowanie aktywności fizycznej, w tym także uprawianie sportów przez osoby noszące aparaty słuchowe nie jest niemożliwe, choć ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta odnośnie użytkowania konkretnego modelu aparatu, a przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja, choć tak naprawdę jest ona istotna w każdym przypadku. Aparat słuchowy jest dopasowywany indywidualnie, głównie do stopnia ubytku słuchu, ale możliwe jest także uwzględnienie stylu życia jego użytkownika. Na rynku oprócz aparatów słuchowych zausznych dostępne są różne inne modele aparatów słuchowych, np. wewnątrzuszne, wewnątrzkanałowe, które mogą ułatwiać wszelkie aktywności fizyczne.
Inspirowane: Strefasluchu.pl – badania słuchu