Styl japandi łączy w sobie harmonijnie minimalizm i prostotę charakterystyczną dla projektowania japońskiego z naturalnymi, organicznymi formami mebli skandynawskich. To niezwykle modne ostatnio połączenie dwóch światów tworzy przestrzenie pełne spokoju i wyciszenia, ale także ciepła i przytulności. Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu tego nurtu do własnego mieszkania, dowiedz się, jakie meble będą idealnym dopełnieniem japandi.
Rdzeń stylu japandi stanowi tutaj mniej. Kluczową rolę odgrywa dbanie o maksymalną funkcjonalność i ergonomię pomieszczeń, bez zbędnego zagracania ich meblarskimi „gratami”. Minimalistyczna koncepcja oznacza zakup rzeczy wyłącznie tych niezbędnych do życia, a jednocześnie charakteryzujących się trwałością i doskonałą jakością wykonania. Zarówno budownictwo japońskie, jak i skandynawskie świetnie wpisuje się w tę filozofię.
Meble wyprodukowane ze szlachetnych materiałów
Typowe dla stylu japandi są meble wykonane z naturalnego drewna, kamienia i metalu. Szczególnie polecane są gatunki drzew takie jak dąb, jesion, brzoza lub klon. Ich ciepłe, stonowane odcienie tworzą przyjemną aurę we wnętrzach i podkreślają ich harmonijny charakter. Niezwykle ciekawym pomysłem może okazać się wprowadzenie do salonu lub sypialni drewnianych akcesoriów z egzotycznych gatunków, np. indyjskiego palisandru.
Dla miłośników bardziej zdecydowanych barw doskonałym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po meble z ciemnych odmian drewna – palisandru, wenge lub orzecha. Świetnie współgrają z jasnymi ścianami, podłogami i innymi elementami wystroju wnętrz w jasnych odcieniach. Dadzą ciepły, szykowny akcent w minimalistycznej aranżacji.
Ergonomiczne kształty
Meble w stylu japandi charakteryzują się przede wszystkim dużą funkcjonalnością i prostotą kształtów. Dlatego wśród mebli dominują tutaj proste bryły z charakterystycznymi dla skandynawskiego designu smukłymi,wyrazistymi nogami.
Doskonale sprawdzi się tu kanapa o obłych, mięsistych kształtach, zapewniająca wysoki komfort wypoczynku. Szczególnie polecane są modele dwu- lub trzyczęściowe, obszyte naturalną tkaniną lnianą, bawełnianą lub wełnianą. Warto przy tym pamiętać, że w wystroju japandi chodzi o połączenie różnych faktur za pomocą stonowanych, naturalnych barw – bieli, szarości i brązów.
Do jadalni czy kuchni ze wszech miar rekomendowane są okrągłe stoły na drewnianych nogach. Od wieków to właśnie okrąg stanowi symbol jedności i harmonii. Idealnie wpisze się w konwencję tego nurtu. Możesz jednak równie dobrze zdecydować się na prostokątny stół, szczególnie jeśli jesteś posiadaczem dużej przestrzeni dziennej, którą będziesz chciał podzielić na strefy.
W sypialni sprawdzą się niskie łóżka wykonane z naturalnego drewna, pozbawione jakichkolwiek zbędnych udziwnień. Najlepiej postawić na model ze stabilnymi, prostokątnymi nóżkami i zdobić je minimalistycznie, np. z pomocą miękkiej pościeli w odcieniach ecru lub takich dodatków jak drewniany stolik nocny czy przytulny koc z naturalnych włókien. Należy przy tym zwrócić uwagę, by w sypialni utrzymać optymalny porządek i zapewnić sobie przestrzeń dla relaksu i odpoczynku. Nie powinno tu zabraknąć miejsca do przechowywania pościeli czy ubrań – dużej szafy lub pojemnych szafek przykręconych do ściany.
Naturalna aura wnętrz
Dopełnieniem japandi są naturalne materiały towarzyszące meblom – drewniane lub kamienne blaty, bambusowe zasłony, lniane obrusy, grube wełniane kołdry i puchowe poduszki. Doskonałym rozwiązaniem jest także odsłoniecie drewnianych belek stropowych lub postawienie na surowe, betonowe ściany. Całości dopełnią naturalne, stonowane barwy – biel, beż, brąz, szarość. Strefę dzienną możesz udekorować roślinami, kamieniami czy małą fontanną, które efektywnie zredukują napięcia i negatywne emocje.
Minimalistyczny wystrój wnętrz w stylu japandi opiera się na prostych, geometrycznych formach, surowych materiałach i ograniczonej gamie kolorystycznej. Aby zachować równowagę, meble powinny być proste i funkcjonalne, ale bez szczątkowej przesady. Stworzysz w ten sposób przestrzeń nie tylko niezwykle estetyczną, ale także pełną spokoju i ukojenia dla ducha.