pon.. cze 24th, 2024

Balustrady balkonowe szklane doskonale wpisują się w najnowocześniejsze trendy architektoniczne. Szkło kojarzy się z lekkością, nowoczesnością, ukrytą za przezroczystą taflą urodą. Trudno się zatem dziwić, że ostatnie kilkadziesiąt lat uczyniły ze szkła często nawet materiał konstrukcyjny. W takim charakterze lub jako element wykończeniowy szkło wykorzystuje się do tworzenia m.in balkonowych balustrad.

Balustrady balkonowe szklane – zalety rozwiązania 

Najczęściej szkło w balustradach balkonowych nie pełni funkcji konstrukcyjnej, jego zadaniem jest wypełnienie pól pomiędzy kolejnymi drewnianymi lub stalowymi słupkami czy ramami. Jednak współczesna technologia pozwala na tworzenie balustrad całkowicie szklanych bez pionowych podziałów. W takich wypadkach to szkło przejmuje na siebie wszelkie obciążenia związane z eksploatacją balustrady. Szeroka gama różnorodnych akcesoriów i systemów mocowań umożliwia tworzenie oryginalnych i niepowtarzalnych balkonowych balustrad.

Jedną z najważniejszych zalet balustrady balkonowej szklanej jest jej efekt wizualny. Nadaje ona całemu obiektowi lekkości i przezroczystości oraz pewnego rodzaju dwuwymiarowości. Odbite w szkle światło powoduje, że sam obiekt oddala się od naszego oka, a widok nabiera swoistej perspektywy. Szklane balustrady są odporne na zarysowania i powierzchowne uszkodzenia.

Tego rodzaju balustrady komponują się doskonale z różnego rodzaju materiałami: drewnem, kamieniem, stalą czy roślinnością. Dlatego w ofercie sprzedaży można znaleźć projekty takich właśnie rozwiązań.

Balustrady balkonowe szklane i stal nierdzewna

Ostatnie lata oznaczają się znaczącym zwiększeniem popularności połączenia szkła i stali nierdzewnej, również w postaci balustrad balkonowych. Tego typu balustrady są całkowicie bezpieczne i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie szkodzą im siarczyste mrozy, wysoka wilgotność czy wysokie temperatury powietrza. Odporność szkła i zalety stali czynią z tego połączenia związek idealny, co powoduje, że z równym powodzeniem stosuje się je jako wykończenie balkonów, ale też tarasów i ganków.

Balustrady balkonowe szklane – konserwacja

Balustrady szklane nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwujących. Podstawą tego wygodnego rozwiązania jest oczywiście odpowiedni dobór szkła i jego właściwości fizyczne. Jak każdy materiał wystawiony na zmienną pogodę szklaną taflę należy systematycznie myć. Jednak to czynność podobna do mycia okien i nie sprawia większych problemów. Szło myje się na mokro z użyciem detergentów i usuwa dokładnie pozostałą wilgoć, by uniknąć zacieków.

Większych starań będzie wymagała stal, jeżeli to ona jest dodatkiem do szkła. Jednak ani szkło ani stal nie absorbują brudu co gwarantuje ich nieskazitelny wygląd przez wiele lat. Stal nierdzewną od czasu do czasu warto przetrzeć środkami konserwującymi przeznaczonymi wyłącznie do tego materiału. Będą one dostępne w większości specjalistycznych sklepów.

Istotą powodzenia zastosowania szkła do wykończenia balustrad balkonowych jest zawsze dany styl obiektu. Najlepiej sprawdzą się one w stylistyce nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Trudno wyobrazić ją sobie w rustykalnym wiejskim domku, ale być może to tylko ograniczenia percepcji i genialny umysł projektanta stworzyłby taki projekt, gdzie szkło komponuje się z klasyką. Nowoczesne budownictwo i współczesne projektowanie pokazują nam, jak wiele ograniczeń tkwi w naszych umysłach, a wystarczy zastosowanie harmonii i równowagi, by otrzymać spektakularny efekt.

Inspirowane: Republikaszkla.pl – ściany szklane