sob.. lip 20th, 2024

Tritan jest stosunkowo nowym tworzywem (po raz pierwszy zaprezentowanym przez markę Eastman w roku 2007 roku), które coraz częściej jest wykorzystywane do produkcji pojemników na żywność, sportowych bidonów czy butelek wielokrotnego użytku. Tritan stanowi bowiem bezpieczną i estetyczną alternatywę dla butelek starszego typu zawierających szkodliwe BPA. Czym charakteryzuje się zatem tworzywo Tritan i czy wykonany z niego pojemnik na ulubiony napój jest w pełni bezpieczny dla ludzkiego zdrowia?

BPA i BPS – charakterystyka

BPA (inaczej Bisfenol A) to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, do niedawna powszechnie stosowany jako dodatek przy produkcji tworzyw sztucznych (w tym wysokojakościowych, przezroczystych wyrobów plastikowych, takich jak butelki do karmienia niemowląt czy sportowe bidony). BPA jest hormonalnie czynnym związkiem, który naśladuje działanie estrogenów, czyli kobiecych hormonów. Dopóki nie odkryto jego zalet w produkcji tworzyw sztucznych, testowany był pod kątem leczenia zaburzeń hormonalnych. Naukowcy nie sądzili wówczas, że będzie on przenikać z opakowań bezpośrednio do żywności i napojów. Najnowsze badania wskazują jednak, że związek ten może wpływać negatywnie na gospodarkę hormonalną ludzkiego organizmu. Przykładowo wykazano, iż spożywanie BPA wraz z mlekiem lub wodą w dzieciństwie skutkuje skłonnością do otyłości czy podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwór w życiu dorosłym. Bisfenol może również wywoływać nadpobudliwość, a w dużych dawkach prowadzić do niedorozwoju mózgu. Z tego względu wiele państw, w tym kraje Unii Europejskiej, wprowadziło zakaz importu oraz produkcji opakowań i artykułów zawierających BPA.

W odpowiedzi na doniesienia o szkodliwości BPA zaczęto prowadzić intensywne badania pokrewnego związku, czyli bisfenolu S (w skrócie BPS), który stosowany był jako zamiennik klasycznego bisfenolu w produktach określanych, jako „BPA free”. Okazało się jednak, że jego toksyczność i szkodliwość jest równie wysoka. Biuletyn „Nauka w Polsce” wprost stwierdza, że BPA ma negatywny wpływ na układ krążenia, a w dodatku jego działanie może ujawnić się już po pierwszym kontakcie.

Bezpieczna plastikowa butelka – czy to możliwe?

Tworzywo Tritan jedynie wyglądem przypomina popularne tworzywa sztuczne. Jest bowiem bezpieczne nawet dla dzieci, starszych czy kobiet w ciąży, gdyż nie zawiera szkodliwego bisfenolu. Nie wykazuje też żadnej aktywności estrogenowej czy androgenowej. Tritanowe butelki są trwałe, odporne na drobne uszkodzenia i zdatne do mycia w zmywarce. Bidon na wodę można oczywiście wyparzać wrzątkiem, co gwarantuje odpowiedni poziom higieny w przypadku, gdy z produktu korzystają też małe dzieci. Butelka wykonana z tworzywa Eastman Tritan nie odkształca się i nie matowieje pod wpływem wysokiej temperatury. Ponadto nie wchodzi w reakcje chemiczne z cieczą umieszczoną w ich wnętrzu (niezależnie od jej temperatury czy konsystencji). Dzięki tego typu właściwościom BPA free Tritan może być wykorzystywany do produkcji rozmaitych wyrobów dedykowanych najmłodszym.

Wielorazowy bidon na wodę z tworzywa Eastman Tritan jest pozbawiony szkodliwego bisfenolu, a więc całkowicie bezpieczny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Butelki wykonane z tego tworzywa są ponadto estetyczne, wytrzymałe, funkcjonalne i ergonomiczne, dlatego stanowią bezpieczną alternatywę dla opakowań jednorazowych.