pon.. cze 24th, 2024

W pewnych sytuacjach, na przykład podczas budowania domu w odludnym terenie, konieczne jest stworzenie drogi tymczasowej. Taka droga zazwyczaj powstaje z płyt drogowych, które mogą być wykonane z różnych tworzyw. Jaki jest koszt wybudowania drogi tymczasowej? Ile zapłacimy za wynajem płyt drogowych?

Płyty drogowe – co to jest? Rodzaje

Płyty drogowe to powszechne rozwiązanie, stosowane przy wielu okazjach. Różnią się wielkością, materiałem, z jakiego zostały wyprodukowane, a także odpornością. Kompozytowe i aluminiowe, mają powierzchnię antypoślizgową oraz są proste w montażu. Maty są odporne na uszkodzenia i można je ze sobą dowolnie łączyć. Płyty drogowe metalowe są dość tanie i również bardzo łatwo je zamontować, jednak mogą sprawiać problemy przy transporcie. A jakie zalety mają płyty drogowe drewniane? To popularny wybór, również względnie tani. Takie płyty są bardzo wytrzymałe. Ich wadą jest śliska powierzchnia.

Droga tymczasowa – koszty budowy

Kiedy stosuje się płyty drogowe? Zadaniem dróg tymczasowych jest przez krótki okres czasu ułatwić pojazdom poruszanie się w danym terenie. Zazwyczaj jest to konieczne podczas budowania osiedli, organizacji letnich festiwali czy remontów dróg, które przez prace budowlane stają się czasowo nieprzejezdne. Koszt budowy drogi tymczasowej zależy od wielu czynników. Najważniejsza jest tu długość drogi. To, ile kilometrów będzie mieć, przekłada się bezpośrednio na ilość płyt, które musimy wynająć, a także wielkość ekipy, która ułoży drogę. Im dłuższa droga, tym cena za jedna płytę będzie niższa. Do ostatecznej ceny trzeba doliczyć koszty transportu (im dalej znajduje się droga, tym wyższa cena), a także długość wynajmowania przez nas płyt (im dłuższy wynajem, tym większa zniżka).

Płyty drogowe – ile kosztuje wynajem?

Wpływ na cenę ostateczną ma rodzaj materiału, z jakiego wykonane są płyty, a także jego jakość. Dodatkowo niektóre płyty drogowe są łatwiejsze w transporcie niż inne. Ile kosztuje wynajem płyt drogowych? Poniżej orientacyjne ceny płyt drogowych:

  • kompozytowe, aluminiowe – 0,6-1 zł za wynajem m2 na dzień
  • płyty metalowe – 0,4 zł za wynajem m2 na dzień
  • płyty drewniane – 0,6-1 zł za wynajem m2 na dzień

Firmy, które zajmują się montażem dróg, zwykle świadczą pakiet usług. Wśród nich znajduje się transport, ułożenie płyt, wynajem. Najprostszym rozwiązaniem jest właśnie wykupienie takiego pakietu, żeby nie musieć wszystkiego organizować osobno – pomoże to zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Na rynku istnieje spora różnorodność płyt drogowych, które można użyć do budowy drogi tymczasowej. Wybór konkretnego typu musi być podyktowany przeznaczeniem drogi tymczasowej, tym, jakie pojazdy będą z niej korzystać, a także naszymi zasobami finansowymi.