pon.. cze 17th, 2024

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży, trwający 14 tygodni, bywa trudny dla ciężarnych ze względu na związane z nim dolegliwości takie jak: mdłości, wymioty, trudności ze snem, ogólne osłabienie. Ten czas jest niezwykle istotny dla rozwijającego się w łonie matki maluszka, ponieważ wtedy rozwijają się jego narządy wewnętrzne i po raz pierwszy można usłyszeć bijące serce. Około 12. tygodni, czyli około 3. miesiąca ciąży, dziecko przypomina już swoimi kształtami człowieka. Powoli ćwiczy chwytanie dłonią, dostrzegalne są również jego ruchy klatką piersiową, ponieważ serce pracuje. Jeśli dziecko przybiera odpowiednią pozycje podczas badania USG, to lekarz jest w stanie określić płeć dziecka. Waga rozwijającego się dziecka wynosi pod koniec tego okresu około 14 gramów, natomiast mierzy zaledwie 6 centymetrów.

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży, trwający od 14 do 26. tygodnia ciąży, przynosi trochę ulgi przyszłej matce. Wraz z powolnym ustępowaniem przykrych dolegliwości (które nie muszą towarzyszyć każdej mamie), następuje poprawa nastroju. Zmniejsza się także ryzyko poronienia, które najsilniejsze jest w pierwszych tygodniach ciąży. W czasie drugiego trymestru kształtują się zmysły dziecka: słuch, smak, reakcja na światło. Rozwijają się struny głosowe, dziecko zaczyna otwierać oczy, a w jamie ustnej kształtują się zawiązki zębów. Przez cały czas rosną narządy wewnętrzne, które powstały już w pierwszym trymestrze. Waga rozwijającego się dziecka pod koniec 26. tygodnia ciąży wynosi około kilograma, a wzrost nawet 40 centymetrów.

Trzeci trymestr ciąży

Trzeciemu trymestrowi mogą współtowarzyszyć bóle pleców związane ze zwiększającą się masą dziecka, bóle łydek oraz żylaki. W tym czasie intensywnie rozwija się mózg dziecka. Rysy dziecka coraz bardziej przypominają kształty noworodka. Ruchy dziecka są mniej odczuwalne, ponieważ ma coraz mniej miejsca na swobodne ruchy.  Waga rozwijającego się dziecka pod koniec trzeciego trymestru ciąży waha się od 2,5 do 3,6 kilograma.