W ostatnich latach sezon sprzyjający roślinom rozpoczyna się coraz wcześniej. Ciepła wiosna sprawia, że rośliny dużo szybciej rozpoczynają wegetację. Z uwagi na odmienną kondycję plantacji na różnych terenach Polski, rolnicy wciąż poszukują skutecznych metod prowadzenia łanu. Co powinno się brać pod uwagę przy doborze dawek nawozu dla zbóż? Czy klasyczne nawożenie azotem jest jedynym rozwiązaniem?
Pierwsza dawka nawozu dla zbóż – jak dobrać jej wielkość?
Zastosowanie pierwszej dawki azotu ma za zadanie zregenerować i dokrzewić roślinę odżywiającą po okresie zimowym. Z tego tytułu wiosenna lustracja plantacji zbóż jest istotnym procesem dla każdego rolnika. Jaka dawka azotu będzie najlepsza na pierwsze podanie? To zależy od tego jak dobrze dana roślina jest zakrzewiona, a także jak silnie została uszkodzona przez mróz.
W przypadku pszenicy z 3-4 źdźbłami w prawidłowej kondycji należy zastosować saletry lub saletrzak w dawce wynoszącej 30-40 kg czystego azotu. W przypadku słabo sianej i zakrzewionej pszenicy warto zastosować wyższą dawkę około 60-70 kg azotu w formie produktów o szybkim działaniu. Jęczmień, żyto i pszenżyto wymagają użycia dawki wynoszącej 50% całego nawożenia azotem. Warto w tym celu zastosować aplikacje w formie saletry lub RSM.
Pierwsza dawka nawozu powinna być podana jak najszybciej, tuż po rozpoczęciu etapu wegetacji. Korzystając z nowoczesnych stabilizatorów azotu, rolnik ma szansę zaoszczędzić czas, znacząco ograniczając liczbę wyjazdów na pole.
Dolistne dokarmianie zbóż – dlaczego warto je stosować?
Rolnicy często zmagają się z szeregiem problemów związanych z uprawą łanu. Jednym z najpopularniejszych są niedobory mikroelementów w glebie, które uniemożliwiają prawidłowy rozwój roślin. Dolistne dokarmianie roślin stanowi nowoczesny sposób na zwiększenie jakości zboża, bez względu na geograficzne położenie pola uprawnego. Makroelementy dostarczane przez liście sprawiają, że rośliny są silne i zdrowe, co przekłada się na pozytywny efekt końcowy zbiorów.
Stosowanie nawozów dolistnych wymaga spełnienia kilku warunków. Do najważniejszych należy zaliczyć:
- temperaturę powietrza między 12 a 25°,
- wilgotność powietrza na poziomie 60-90%,
- optymalną ilość cieczy między 200 a 500 l/ha (w zależności od wielkości pola uprawnego),
- twardość wody stosowanej do dolistnego dokarmiania zbóż, która powinna wynosić od 5,3 do 6,0 pH.
Ponadto, aby stosowanie nawozów dolistnych było skuteczne należy z nich korzystać o konkretnej porze. Zabieg powinien odbyć się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy roślinność nie jest narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Odpowiednie nawożenie zbóż jest istotne, ponieważ zapewnia im prawidłowy wzrost. Oprócz odpowiednio dobranych dawek azotu, warto zastanowić się również nad nowoczesnymi metodami odżywiania roślin na polach uprawnych. Inwestując w nowe rozwiązania można spodziewać się dużo lepszej jakości efektów końcowych uprawy, bez względu na położenie geograficzne.