pon.. cze 24th, 2024

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej S. A. jest instytucją, założoną na podstawie porozumienia Związku Banków Polskich oraz prywatnych instytucji bankowych w celu utworzenia instytucji, zajmującej się gromadzeniem, przetwarzaniem oraz udostępnianiem informacji, stanowiących tajemnicę bankową. Informacje na temat historii kredytowej osoby, ubiegającej się o kredyt lub pożyczkę przekazywane są bankom lub innym instytucjom finansowym, przygotowującym ocenę zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Czy BIK działa zgodnie z prawem?

BIK jest instytucją, działającą w ramach przepisów prawnych. Powstała na gruncie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe, Dz. U. z 2019 r. poz 235, a konkretnie jej zapisów, ujętych w art. art. 105, ust.4, według których możliwe jest udostępnianie bankom oraz innym instytucjom finansowym, zajmującym się udzielaniem kredytów i pożyczek informacji niejawnych, zawierających dane osobowe i finansowe. Raport BIK uwzględnia przeszłe oraz aktualne zobowiązania. Dzięki gromadzonym w bazie BIK informacjom, można sprawdzić stan zadłużenia obecnego oraz czy wcześniejsze zobowiązania zostały spłacone, jeśli tak, czy terminowo. Raport BIK jest sporządzonym w majestacie prawa wykazem dotychczasowych spłat kredytowych i pożyczkowych, z zaznaczeniem szczegółów. Wykazuje nie tylko zaciągnięte zobowiązania kredytowe, pożyczki długo i krótkoterminowe, lecz karty kredytowe lub debetowe oraz raty na sprzęt, kupiony w sklepie.

Jak przejść przez formalności kredytowe z raportem BIK na plecach?

Niosąc worek, pełen wcześniejszych zobowiązań, masz ochotę go odstawić, a jego zawartość wyrzucić? Masz świadomość trudności, jakie możesz napotkać podczas procedury kredytowej, w związku z jakąś drobnostką, mającą wpływ na faktyczny zapis w raporcie… Nie wiesz, jak uzyskać kredyt oraz co mogą sprawdzać inspektorzy, pracujący w BIK? Nie ma powodu do stresu, jeżeli skorzystasz z pomocy doradcy kredytowego, który zadba o Twoje finanse. Dzięki pomocy doradcy kredytowego będziesz mieć świadomość elementów, istotnych dla pracowników BIK. Poznasz, jak działają instrumenty finansowe oraz najpopularniejsze praktyki instytucji finansowych. Zrozumiesz, na czym polegają różnice pomiędzy podobnie brzmiącymi terminami finansowymi. BIK jest instytucją, dzięki której wnioski kredytowe ulegają przesianiu. Do akceptacji trafią jedynie te, w których historia kredytowa wzmacnia obecną zdolność kredytową. Dowiedz się, jak to działa, aby świadomie korzystać z atrakcyjnych ofert finansowania Twoich pomysłów i zobowiązań.