pon.. cze 17th, 2024

Marzy Ci się miękka i wygodna kołdra puchowa? Powinieneś poznać jej właściwości oraz dowiedzieć się, jak dbać o kołdry puchowe. W tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki dotyczące kołder z puchu. Co trzeba wiedzieć o kołdrach puchowych?

Właściwości kołder puchowych

Najbardziej cenione walory użytkowe kołder z puchu to doskonałe właściwości absorbowania wilgoci, co przekłada się na bardzo dobrą termoizolację. Kołdry puchowe idealnie ogrzewają ciało w zimne noce, ale także skutecznie pochłaniają nadmiar wilgoci, kiedy jest gorąco. Zapewniają optymalną temperaturę ciała, bez obaw o przegrzanie. W efekcie kołdry puchowe zapewniają komfortowy sen o każdej porze roku. Naturalne wypełnienie dobrze wpływa na zdrowie użytkownika. Są lekkie i przyjemne, a prawidłowa pielęgnacja sprawia, że przez wiele lat zachowują swoje właściwości i walory użytkowe. Naturalne wypełnienie jest cenione od pokoleń, a dzięki nowoczesnym technologiom na rynku znajdziemy najlepsze jakościowo kołdry puchowe.

Kołdra puchowa idealna dla alergików

Przekonanie, że kołdry puchowe nie nadają się dla alergików, okazuje się często błędne. Nowoczesne technologie, które polegają na parotermicznej obróbce puchu sprawiają, że zanieczyszczenia zostają wyeliminowane w pełni i otrzymany surowiec jest sterylnie czysty. Dodatkowo wysokogatunkowe poszycia stanowią skuteczną barierę dla roztoczy. Zapewnia to bezpieczeństwo użytkowania nawet dla alergików, osób z astmą i dzieci.

Pielęgnacja kołder puchowych

W celu przedłużenia żywotności kołdry puchowej konieczna jest jej właściwa pielęgnacja.

Największy dylemat związany z użytkowaniem kołder puchowych dotyczy właśnie prania. Obowiązkiem producenta kołder, podobnie jak innych wyrobów tekstylnych, jest umieszczenie na produktach metek, na których znajdują się informacje na temat sposobów konserwacji.

Gęsto tkane materiały poszycia wypełnienia puchowych kołder sprawiają, że czyszczenie tego typu kołder nie wymaga dużej częstotliwości. Wystarczy odświeżyć kołdrę raz na 2-3 lata, chyba że jest ona użytkowana przez dzieci lub osoby z alergią, wówczas trzeba częściej zadbać o utrzymanie kołdry w czystości.

Pranie kołdry puchowej w domu

Jeśli z informacji na metce kołdry wynika, że możemy ją prać, możemy to zrobić samodzielnie w domu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że puch jest bardzo delikatnym wypełnieniem, do którego nie należy stosować silnych detergentów, gdyż mogłyby one spowodować zniszczenie struktury wypełnienia, utratę puszystości, a nawet zbijanie puchu w grudki. Kołdry puchowe należy prać w programie pralki do tego celu przeznaczonym lub w programie do delikatnych rzeczy, bez etapu wirowania oraz w niskich temperaturach. Suszenie powinno odbywać się na płasko w przewiewnym miejscu, dlatego pranie kołder puchowych najlepiej przeprowadzać w porze letniej. Podczas suszenia konieczne jest obracanie kołdry i trzepanie, aby nie dopuścić do zbicia puchu w grudki.

Profesjonalna pralnia kołder puchowych

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oddanie puchowej kołdry do profesjonalnej pralni. Nie każda pralnia oferuje takie usługi, więc najlepiej wcześniej sprawdzić ofertę. Niektóre firmy oferują również fachowe regeneracje kołder, w tym zmianę tkaniny poszycia.

Wietrzenie kołder puchowych

W celu uzupełnienia pielęgnacji kołdry puchowe należy wietrzyć i trzepać. Wietrzenie umożliwia pozbycie się roztoczy, bakterii i wirusów. Warto to robić przynajmniej kilka razy do roku, najczęściej w zimowym okresie, gdyż niskie temperatury skuteczniej wyeliminują drobnoustroje.

Inspirowane:  Diuna24.pl – sklep z pościelą