pon.. cze 24th, 2024

Jak wszyscy wiemy, pandemia koronawirusa spowodowała wiele zmian w naszym codziennym funkcjonowaniu. Obostrzenia, do których wprowadzenia zmuszonych zostało wiele państw na całym świecie, uniemożliwiły klientom korzystanie z wielu usług, o ile nie można ich zrealizować zdalnie. Obawa przed zakażeniem sprawia również, że wielu z nas rezygnuje z planowanych wizyt u lekarzy specjalistów, w tym u dentystów. O ile schorzenia nie są poważne, być może warto przez pewien czas wstrzymać się z konsultacjami medycznymi. Trzeba jednak pamiętać, że nie można odwlekać ich w nieskończoność. Powinni zdawać sobie z tego sprawę np. pacjenci w trakcie leczenia ortodontycznego.

Czy obecnie można umówić się na wizytę u ortodonty?

Większość gabinetów stomatologicznych wykonuje zabiegi planowe. Warto jednak umawiać się na wizytę z wyprzedzeniem, a wcześniej dokładnie zapoznać się z dodatkowymi zaleceniami w zakresie bezpieczeństwa epidemiologicznego. Placówki stomatologiczne wprowadzają różne zasady przyjmowania pacjentów, by móc wykonać wszelkie niezbędne czynności w zakresie dezynfekcji i sterylizacji. Wizyta ortodontyczna jest więc możliwa. Należy tylko zaplanować ją odpowiednio wcześnie – w większości gabinetów liczba pacjentów przyjmowanych konkretnego dnia jest mocno ograniczona. Trzeba również pamiętać o tym, że sytuacja jest dynamiczna – skokowy wzrost dziennej liczby zakażeń może spowodować zaostrzenie restrykcji, w tym ograniczenie wizyt w przychodniach i gabinetach stomatologicznych.

Leczenie ortodontyczne a częstotliwość wizyt

Aby leczenie przy pomocy aparatu ortodontycznego przyniosło oczekiwane rezultaty, konieczny jest stały nadzór nad postępami procesu przez lekarza specjalistę. W zależności od wady zgryzu, konieczne mogą być częstsze wizyty w gabinecie dentystycznym. W sytuacji pandemii koronawirusa, specjalista może podjąć decyzję o nieco luźniejszym kalendarzu wizyt, by nie narażać nas na zakażenie koronawirusem. Z pewnością wyjaśni również wszelkie wątpliwości i wskaże, w jakich przypadkach wizyta będzie konieczna. Może być to spowodowane np. poluzowaniem drutu czy uszkodzeniem aparatu.

Leczenie ortodontyczne – czy warto zaczekać?

Wiele osób zastanawia się, czy rozpoczęcia leczenia ortodontycznego jest w tym momencie dobrym pomysłem. Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że pandemia może mieć wpływ na naszą codzienność jeszcze przez wiele miesięcy, a niewykluczone, że nawet lata. Jeśli decydujesz się na leczenie wad zgryzu w okresie pandemii, warto pomyśleć o zastosowaniu aparatu Invisalign. Na podstawie planu leczenia i modelu cyfrowego, pacjent otrzymuje tu specjalnie przygotowany komplet nakładek, które samodzielnie zmienia wraz z postępami leczenia. Invisalign stwarza również możliwość leczenia na odległość – w razie wątpliwości możliwa jest konsultacja z ortodontą, który na podstawie zdjęć będzie w stanie udzielić nam porad lub zaprosić nas na wizytę w gabinecie.

Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna jest bardzo dynamiczna i może znacznie utrudnić bezpośredni kontakt stomatologów z pacjentami. Nie należy jednak rezygnować z leczenia ortodontycznego. Warto skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem i ustalić racjonalny plan wizyt w gabinecie.