pon.. cze 24th, 2024

Domowe sposoby czyszczenia dywanów nie zawsze są skuteczne. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo trwałymi zabrudzeniami. W takich sytuacjach sprawdzą się środki do czyszczenia dywanów, dzięki którym usuniesz nawet najbardziej oporne plamy różnego pochodzenia, a Twój dywan będzie wyglądał jak nowy! Czym kierować się przy ich wyborze?

Skuteczne pranie dywanów – o czym musisz pamiętać?

Jak często należy prać dywany? Wszystko zależy od tego, jak bardzo są one narażone na powstawanie zabrudzeń. Z pewnością inna częstotliwość będzie wskazana w przypadku dywanu w biurze, a jeszcze inna, gdy chodzi o dywan w domu, gdzie są dzieci i zwierzęta. Jednak przyjmuje się, że średnio należy prać je 1-2 razy do roku – najlepiej wtedy, gdy na dworze jest trochę cieplej. Dlaczego ma to jakieś znaczenie? Wysoka temperatura za oknem sprawia, że możesz szybko wysuszyć dywan na świeżym powietrzu. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że pojawi się nieprzyjemny zapach pleśni, który zepsuje Twój trud.

Dywan możesz wyprać ręcznie lub użyć do tego specjalnego sprzętu, który pomaga usunąć zabrudzenia bez ryzyka przemoczenia struktury włosia. Jego wadą jest jednak wyższy koszt. Z kolei pranie ręczne jest znacznie bardziej czasochłonne i trudniejsze. Poza tym wymaga użycia siły rąk, co może okazać się problematyczne w przypadku osób schorowanych i starszych.

Kolejną ważną kwestią jest wybór odpowiedniej chemii do prania dywanów, która pomoże w skuteczny sposób pozbyć się nawet trudnych do usunięcia zabrudzeń (a nawet gum do żucia, które są zmorą posiadaczy dywanów).

Wybór odpowiednich środków do czyszczenia dywanów

W przypadku małych, łatwych do usunięcia plam możesz zdecydować się na zastosowanie domowych metod i użyć np. mieszanki przygotowanej z octu, sody oczyszczonej, czy kwasku cytrynowego. Zazwyczaj jednak nie są one skuteczne w przypadku trudnych do usunięcia plam. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą specjalne środki do czyszczenia dywanów.

Wysokiej jakości chemię do prania dywanów możesz stosować do czyszczenia różnych powierzchni m.in. wykładzin, wełnianych dywanów, a nawet samochodowej tapicerki. Ważne jest przy tym, aby był to produkt, który nadaje się do stosowania wewnątrz pomieszczeń i nie miał zbyt drażniącego zapachu.

Jeśli szukasz skutecznego środka dobrym wyborem, może być nisko pieniący koncentrat do czyszczenia i prania kanap z pokryciami tekstylnymi, wykładzin podłogowych, wełnianych dywanów,  a także tapicerki samochodowej. Jest to środek, który znajduje zastosowanie przy gruntownym odplamianiu różnych powierzchni, a przy tym posiada delikatny, przyjemny zapach.

Do wyboru masz również wysokoaktywny koncentrat szamponowy, który służy do czyszczenia  różnych pokryć podłogowych zrobionych z materiałów tekstylnych. Oprócz tego, że pomoże Ci usunąć nawet najbardziej oporne plamy, zabezpieczy włókna przed ponownym zabrudzeniem. Dzięki temu będziesz mógł rzadkiej czyścić pokrycia podłogowe, przez co zaoszczędzisz sporo czasu i energii!