Wybór lamp jest zazwyczaj jedną z ostatnich faz projektowania mieszkania. Mimo to nie można przecenić ich roli przy aranżacji wnętrz. Źródła światła nie tylko dopełniają bowiem wystroju danego pomieszczenia, ale wpływają również znacząco na panujący w nim nastrój. Za pomocą oświetlenia można przykładowo podkreślić najważniejsze walory czy ukryć ewentualne mankamenty mieszkania, optycznie powiększyć pokój o mniejszej kubaturze czy podzielić wnętrze na kilka różnych stref użytkowych. W przypadku doboru oświetlenia nie powinno się więc podejmować pochopnych decyzji, kierując się wyłącznie jego designem. W artykule podpowiadamy, na jakie aspekty warto zwrócić nieco większą uwagę, by osiągnąć wnętrzarski sukces i stworzyć przestrzeń, w której będziemy przebywać z przyjemnością.
Kubatura pomieszczenia
Kubatura pomieszczenia to, innymi słowy, jego objętość, czyli nie tylko powierzchnia, a również wysokość, na jakiej znajduje się sufit. Przykładowo, jeżeli chcemy zdecydować się na lampy wiszące, warto wziąć ten czynnik pod uwagę. Modele wiszące na długim, nieregulowanym kablu lub łańcuchu, podwieszone pod bardzo niskim stropem nie tylko przytłoczą całą aranżację, ale mogą okazać się też wysoce niepraktyczne, a nawet niebezpieczne. Wyjątek stanowią lampy umieszczane nad kuchennymi wyspami i ladami czy stołami w jadalni. W takich miejscach z powodzeniem można postawić na niezwykle aktualnie modne długie lampy punktowe lub tzw. pajączki.
Zarówno w przypadku kuchni, jak i pozostałych pomieszczeń zasadniczo odchodzi się od koncepcji oświetlania przestrzenia za pomocą jednego dużego żyrandola. Nie jest to jedynie kwestia mody, ale również naszego zdrowia i komfortu – małe powierzchnie ciężko jest równomiernie doświetlić przy użyciu tylko jednego źródła światła. Ponadto w pomieszczeniach o niewielkiej kubaturze, bardzo duże lampy mogą nadmiernie je przytłaczać. Zamiast tego zalecane jest uzupełnianie głównego punktu oświetleniowego dodatkowymi, odpowiednio rozmieszczonymi źródłami światła. Ciekawą propozycją mogą być tutaj niewielkie ceramiczne lampy stołowe, które według ostatnich trendów przestają pełnić jedynie funkcję lampek nocnych i coraz częściej trafiają do salonów czy kuchni.
Styl wnętrza
Kwestią oczywistą jest fakt, iż wykorzystywane moduły oświetleniowe powinny komponować się ze stylem, w którym utrzymane jest całe pomieszczenie. Jednakże na rynku istnieje tak ogromny ich wybór, że czasami zakupy mogą stanowić nie lada wyzwanie. Wybierając się do sklepu oświetleniowego, warto przykładowo zabrać ze sobą zdjęcie wykańczanego przez nas pokoju lub jego projekt czy wizualizację, a także uprzednio przemyśleć paletę barw, w jakiej utrzymane będą ewentualne dodatki. Możliwość porównania preferowanych kolorów czy faktur z kolorem abażuru, materiałem wykonania podstawy czy odcieniem emitowanego światła, może być kluczem do stworzenia interesującej aranżacji. Wbrew pozorom to bowiem drobne detale przyciągają wzrok i stanowią o tym, czy odbieramy daną aranżację jako przemyślaną, spójną i oryginalną.
Rodzaj lampy
W zależności od charakteru pomieszczenia, a także stref, jakie planujemy w nim stworzyć, możemy wybierać wśród wielu różnych rodzajach lamp – od najpopularniejszego żyrandola, przez praktyczne lampy stojące, aż po wracające ostatnio do łask kinkiety wewnętrzne. Te ostatnie emitują stosunkowo niewiele światła w porównaniu z innymi typami lamp, dlatego polecane są jako dodatkowy punkt oświetleniowy w większych pomieszczeniach lub jako główna lampa w korytarzu czy przedpokoju. We wnętrzach, w których spędzamy największą ilość wolnego czasu, warto zainstalować silne źródła światła o nieco cieplejszej barwie. Oprócz nich, jako forma dodatkowego oświetlenia miejsc, w których lubimy czytać lub pracować sprawdzi się lampa stojąca oraz mniejsze lampki stołowe. W przestrzeniach, w których znajdują się lustra, a także nad blatami roboczymi w kuchni i przy biurkach najlepszym rozwiązaniem będą z kolei lampy emitujące światło punktowe, które jest dużo bardziej praktyczne przy wykonywaniu precyzyjnych czynności.
Wybór lampy może okazać się niełatwą decyzją, a przecież to właśnie rodzaj oświetlenia w największym stopniu wpływa na funkcjonalność i estetykę mieszkania. Jego odpowiednie rozplanowanie pomoże nam przyjemnie spędzać wolny czas we własnym domu i komfortowo wykonywać codzienne obowiązki. Z tego względu przed udaniem się na zakupy, warto wziąć pod uwagę wszystkie powyższe punkty.