pon.. cze 24th, 2024

Słuch to najważniejszy zmysł człowieka po wzroku. Dlatego gdy mamy problem ze słyszeniem nosimy nowoczesne aparaty słuchowe. Czasami jednak zaczynają one piszczeć. Dlaczego tak się dzieje i jak z tym sobie poradzić? Dowiesz się z tego artykułu…

 

Dlaczego aparat słuchowy piszczy – główne przyczyny problemu

Jako najczęstsze przyczyny piszczenia aparatu słuchowego należy wymienić:

  • dźwiękowód jest zapchany
  • wkładki uszne są niedopasowane do anatomii ucha
  • przewód słuchowy jest zatkany
  • za wysoki dźwięk
  •  sprzężenie zwrotne

Teraz pokrótce omówię poszczególne przyczyny

 

Dźwiękowód jest zapchany

Zapchany dźwiękowód przeszkadza w poprawnym przechodzeniu dźwięku w uchu, co często może powodować odpychający pisk. Udaj się wtedy do oddziału GEERS, gdzie Twój aparat słuchowy zostanie dokładnie wyczyszczony lub, w razie takiej potrzeby, wymieniony.

 

Niedopasowanie wkładek usznych do anatomii ucha

Po dłuższym użytkowaniu aparatu słuchowego zdarza się, że przyrząd nie pasuje do anatomii ucha. Dzieje się tak dlatego, że ucho z biegiem lat zmienia swój kształt, co powoduje obluzowanie się wkładek. Wzmocniony dźwięk wychodzi z ucha przez nieszczelności do mikrofonu, który jest umieszczony w aparacie i wtedy pojawia się uciążliwy pisk. Także gdy osoba z aparatem przybierze na wadze, będziemy mieli podobne problemy.

 

Przewód słuchowy jest zatkany

Często złe działanie aparatu słuchowego nie zależy od sprawności urządzenia. To nasze ucho jest zatkane, przez co utrudnione jest przepływ dźwięku w przewodzie słuchowym. Należy wtedy udać się do laryngologa, który przeczyści ucho z woskowiny

 

Wzmacnianie dźwięku

Gdy zwiększa się u nas ubytek słuchu, musimy wzmocnić działanie aparatu w wysokich częstotliwościach. Często wtedy pojawić się może sprzężenie zwrotne. Zaleca się wtedy zastosować aparat słuchowy wysokiej jakości, który lepiej poradzi sobie z tym problemem.

 

Efekt sprzężenia zwrotnego

Gdy zasłonimy nasz aparat słuchowy jakimś przedmiotem p. szalikiem lub czapką, także może pojawić się sprzężenie zwrotne. W większości obecnie produkowanych aparatów dobrze radzi sobie z tym problemem, ale jednak nie do końca. Także przy zakładaniu i zdejmowaniu urządzenia oraz kontakcie fizycznym z innymi ludźmi takie sprzężenie zwrotne może się u nas pojawić.

 

Używając aparatu słuchowego zawsze dbamy o jego sprawne działanie. Pamiętajmy o jego serwisowaniu w uznanych placówkach oraz pielęgnujmy nasz przewód słuchowy. Zapobiegniemy wtedy pojawieniu się ryzyka powstania problemu z uciążliwym piszczeniem w naszym uchu.