pon.. cze 17th, 2024

Ogrzewanie domu co roku pochłania sporą część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Nie dziwi więc, że każdy szuka rozwiązania, które pozwoli zaoszczędzić na paliwie, a jednocześnie umożliwi zachowanie komfortu termicznego nawet w największe mrozy. Warto zwrócić uwagę na możliwość ogrzewania gazem propan. Jest wiele czynników, które składają się na ekonomiczność i opłacalność tego rozwiązania. Podpowiadamy, dlaczego korzystanie z gazu propan jest opłacalne i czy warto wybrać to rozwiązanie dla swojego domu.

Niskie ceny gazu propan

Koszt zakupu paliwa jest jednym z podstawowych wyznaczników, którymi kierujemy się przy wyborze metody ogrzewania domu. Może nieco dziwić, że w przypadku cen gazu propan ceny są bardzo zróżnicowane, w zależności od pory roku i regionu kraju. Rzeczywiście w wielu miejscach w kraju ceny mogą się wahać. Jednak są to różnice niewielkie i ostatecznie na dużo niższym poziomie niż w przypadku innych paliw. Kwestia zmiany cen paliwa w ciągu roku wynika z popytu. Mamy do czynienia z dużo większym zapotrzebowaniem na gaz propan w okresie jesienno-zimowym, a więc wtedy, kiedy większość domostw przygotowuje się do zimy. Inną grupą kupujących są tak zwani zapominalscy, którzy dopiero przy pierwszych mrozach przypominają sobie o potrzebie uzupełnienia zbiornika. Wbrew pozorom nie jest to wcale mała grupa. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić nieco na tankowaniu zbiornika to możemy z powodzeniem zaplanować je na okres wiosenno-letni i skorzystać z dużo atrakcyjniejszych stawek cenowych. Dodatkowo, na etapie realizacji inwestycji, warto zatroszczyć się o dobór odpowiedniej wielkości zbiornika. Dzięki temu możemy wybrać zbiornik, który będzie można tankować dwa razy do roku, za każdym razem po niższej cenie. Chcąc dokonać wyboru odpowiedniej wielkości zbiornika, należy wziąć pod uwagę metraż ogrzewanego domu, liczbę urządzeń, które będą korzystały z gazu ze zbiornika oraz liczbę mieszkańców. Najczęściej w przypadku domu o powierzchni 150 m2 najlepiej sprawdza się zbiornik o pojemności 2700 l.

Wysoka wydajność dzięki kotłom kondensacyjnym

Oprócz ceny paliwa bardzo duże znaczenie ma także jego wydajność, lub inaczej mówiąc kaloryczność. Bo co z tego, że opał będzie tani, jeśli w efekcie będzie trzeba spalić go zdecydowanie więcej, aby uzyskać ciepło w domu? Warto więc zwrócić uwagę na fakt, że gaz propan jest wydajnym paliwem, które nie wymaga nadmiernego spalania. Ponadto nowoczesne rozwiązania, jakie proponują producenci kotłów na gaz propan dodatkowo zwiększają jego wydajność. Rozwiązaniem tym są nowoczesne kotły kondensacyjne

Ich cena nie jest znacząco większa od przestarzałych kotłów niekondensacyjnych i można powiedzieć, że stały się one już standardem w przypadku montażu instalacji na gaz. Te nowoczesne kotły wykorzystują zjawisko kondensacji. Polega ona na skraplaniu gorącej pary wodnej i odzyskiwaniu w ten sposób części ciepła, które w przeciwnym razie zostałoby wydalone z pieca wraz z parą w formie spalin. Dzięki temu notuje się mniejsze zużycie gazu propan przy jednoczesnym zachowaniu tych samych, komfortowych temperatur w pomieszczeniach. Widać więc wyraźnie, że zastosowanie gazu propan jako materiału opałowego i kotła kondensacyjnego jest niezwykle opłacalnym rozwiązaniem.

Przyszłość ogrzewania gazem propan

W kontekście opłacalności inwestowania w nową formę ogrzewania domu nie bez znaczenia pozostają także dotyczące go prognozy na przyszłość. Zdecydowanie nie opłaca się bowiem inwestować w piece na węgiel kamienny, których to ze względów ekologicznych rząd próbuje pozbyć się z prywatnych domów i instytucji. Dużo bardziej w cenie są wszelkiego rodzaju proekologiczne rozwiązania grzewcze. Do takich ekologicznych form ogrzewania bez wątpienia należy ogrzewanie gazem propan. Oznacza to więc, że jeszcze przez długie lata będzie to zalecane i propagowane rozwiązanie. Obecnie każdy, kto decyduje się na montaż ogrzewania gazowego w swoim domu, może liczyć na atrakcyjne dopłaty ze strony państwa czy gminy. Warto wiedzieć, że są to bezzwrotne dopłaty do ekologicznych form ogrzewania. Powoduje to więc zmniejszenie wydatków na nową instalację, a co za tym idzie jeszcze bardziej zwiększa się jej opłacalność.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG