pon.. cze 24th, 2024

„Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz” napisał Jan Kochanowski. Fraszka ma już kilkadziesiąt lat, a jej przesłanie jest wciąż aktualne. Dlaczego, zdając sobie sprawę z wartości naszego zdrowia, tak mało je doceniamy? Albo zaczynamy się nim interesować, dopiero gdy organizm wysyła pierwsze sygnały świadczące o chorobie lub jakiś dysfunkcjach? Naprawdę w XXI wieku przy tak szerokim zainteresowaniu sprawami ducha i ciała wciąż funkcjonują ludzie, którzy o siebie nie dbają?

Propagatorzy zdrowego stylu życia.

Nie trzeba już wertować kilkudziesięciu książek z zakresu dietetyki, sportu, anatomii, by dowiedzieć się jak rozpocząć aktywne życie. Wystarczy mieć dostęp do internetu i zainteresować się jednym z popularnych ostatnio trenerów fitnessu. Wybór jest naprawdę spory, ponieważ rynek wciąż się rozwija i na arenę podbijającą zainteresowanie zdrowym trybem życia, wciąż wkracza ktoś nowy. Obecnie o palmę pierwszeństwa walczą Ewa Chodakowska, Anna Lewandowska i Daniel Kuczaj. Obserwowanie profilu wybranego trenera z tej grupy (lub jakiegoś innego) pozwoli zdecydować się na jakiś plan treningowy i zbudować motywację do walki o swoje zdrowie i formę.

Nie zapomnij o diecie.

Dbałość o zdrowie, to także odpowiednia dieta, oraz nawodnienie organizmu. Każdy dzień warto rozpocząć szklanką wody z cytryną, która doskonale oczyszcza organizm. Zdrowe śniadanie to owsianka z owocami albo pełnoziarniste pieczywo z warzywami i chudą wędlinką. Wspaniale sprawdzają się koktajle warzywne z dodatkami owoców, które nadają wyrazistego smaku i skuszą nawet największego przeciwnika zdrowych smaków. Warto przypomnieć sobie piramidę zdrowego odżywiania, która wskazuje na częstotliwość spożywania konkretnych grup pokarmów. Absolutną podstawą jest spożywanie posiłków w odstępach 3-4 godzinnych i stosować się do zasady „lepiej mniej a częściej”. Ostatni posiłek powinien być zjedzony nie krócej niż 3 godziny przed snem, by pozwolić strawić danie i odpocząć układowi trawiennemu podczas snu.