pon.. cze 24th, 2024

Wiele osób pragnie mieć domowego pupila. Niestety nie wszystkim pozwalają na to warunki mieszkaniowe. Niektórzy zamiast psa, czy kota muszą wybrać pomiędzy dużo mniejszymi stworzeniami, takimi jak chomiki, szczury i myszki. Te ostatnie bardzo zyskują na popularności.

O myszy słów kilka

Pierwszą cechą, która wyróżnia myszy jest oczywiście ich wielkość. Zazwyczaj (bez ogona) są one długie na około 11 centymetrów. Gryzonie te cechuje nocny tryb życia, dlatego nie zdziwmy się jeśli w nocy zaczną buszować po klatce i hałasować. Jest to całkowicie normalne. Istotną informacją podczas hodowli myszy jest także długość ich życia. Najczęściej nie przekracza ona dwóch lat. Gdy decydujemy się na zakup gryzonia musimy wiedzieć, że są to zwierzęta stadne. Dobrze jest więc kupić dwie myszy jednocześnie. Robiąc to należy przestrzegać pewnych reguł. Nie umieszczajmy w jednej klatce dwóch samców, ani pary. W pierwszym przypadku może dojść do walki między osobnikami, w drugim do bardzo szybkiego rozmnażania się myszy.

Przygotowanie mieszkania

Nie każda osoba, decydująca się na zakup myszy wie, jak istotne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, w którym gryzoń przebywa. W żadnym wypadku nie może być tam za ciepło (powyżej 30 stopni), ponieważ ma to na nie bardzo negatywny wpływ, a nawet może doprowadzić do tak zwanego udaru cieplnego. Ustawiamy więc klatkę z daleka od okna, szczególnie w gorące letnie dni. Sama klatka powinna być dość duża, najlepiej dwupiętrowa, by zwierzak mógł się po niej swobodnie poruszać. Niezbędne będą także poidełko i miseczka na jedzenie. Dobrze jest także kupić kilka zabawek, takich jak domek czy tunele.

Czym karmić?

Myszy najczęściej jedzą pokarm roślinny. Zazwyczaj w sklepach zoologicznych będziemy mogli kupić gotowe mieszanki, zawsze jednak zwracajmy uwagę na ich skład. Karma dla myszy z maxandmrau.pl jest bezpieczna dla zwierząt i zawiera wszystkie, niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania składniki. Jeśli dodatkowo chcemy podawać gryzoniowi inne posiłki, wybierajmy raczej warzywa i owoce. Przed podaniem dokładnie je umyjmy i obierzmy ze skórki.