pon.. cze 17th, 2024

Stałe protezy zębowe to skuteczny sposób uzupełnienia ubytków w uzębieniu. Są wykonane z trwałych materiałów, gwarantują naturalny wygląd uśmiechu oraz optymalną funkcjonalność użytkowania. Jednorazowa inwestycja w odpowiednie protezy pozwala przez wiele lat cieszyć się estetycznym, pełnym uśmiechem, przywracając pewność siebie i radość życia.

Rodzaje stałych protez

Osoby zainteresowane trwałą poprawą wyglądu swojego uzębienia mają do wyboru kilka rodzajów stałych protez. W przypadku uszczerbienia pojedynczego zęba pomocna będzie korona, która przywróci mu prawidłowy kształt i jego funkcję. U pacjentów po utracie jednego lub kilku zębów stosowane są implanty stomatologiczne, czyli (najczęściej) tytanowe śruby, wprowadzane do kości szczęki, na których mocuje się korony doskonale imitujące naturalne zęby. Takie osoby mogą również zdecydować się na most protetyczny, czyli kilka połączonych ze sobą koron, które mocuje się w jamie ustnej, opierając je na zębach sąsiadujących z luką w łuku zębowym. Dlaczego warto postawić na jedno ze stałych rozwiązań protetycznych?

Naturalny wygląd i funkcjonowanie

Korony i mosty protetyczne trudno jest osobom postronnym odróżnić od naturalnego uzębienia. Stomatolog zadba o to, by zostały precyzyjnie dopasowane do kolorystyki pozostałych zębów pacjenta. Uzupełnienia te są również bardziej komfortowe dla pacjenta. Stała proteza nie nachodzi na podniebienie (co ma miejsce często w przypadku protez akrylowych), dzięki czemu pacjenci mogą odczuwać temperaturę i smak potraw. Trwałemu umocowaniu w jamie ustnej takiego uzupełnienia eliminuje również ryzyko wypadania protezy, np. w trakcie mówienia czy ziewania. Odpowiednio wykonane mosty i korony są bardzo wygodne dla pacjenta – nie wpływają one negatywnie na jego codzienne funkcjonowanie.

Długoletnia, ekonomiczna eksploatacja

Jeżeli porównamy jednorazowy koszt założenia stałej protezy do kwoty, jaką wydamy na regularną wymianę protez ruchomych i niezbędne preparaty mocujące, szybko okaże się, że protezy stałe mogą w ostatecznym rozrachunku być bardziej ekonomiczne niż protezy ruchome, które powinny być wymieniane co kilka lat. Stała proteza wykonana z wysokiej jakości materiałów – przy odpowiedniej pielęgnacji – może służyć nam nawet dożywotnio. Nie ponosimy więc regularnych kosztów zakupu nowej protezy. Decydując się na implanty lub mosty protetyczne, nie musimy używać klejów mocujących, które również nie należą do najtańszych produktów. Ponadto, posiadając wyjmowaną protezę, musimy czyścić ją specjalistyczną szczoteczką i odpowiednimi preparatami – niepotrzebnymi, gdy posiadamy stały most protetyczny czy korony zębowe.

Doskonałe dopasowanie do wad i ubytków w jamie ustnej

Protetyka zębów umożliwia trwałą i estetyczną korekcję defektów w jamie ustnej. Stosując stałe protezy, możemy zamaskować brak jednego lub kilku zębów utraconych w wyniku choroby, urazu lub nieodpowiedniej higieny. Implant stomatologiczny wykonany przez profesjonalną pracownię wpływa również na opóźnienie zaniku kości, który pojawia się po utracie zęba. Decydując się na koronę możemy odtworzyć brakujący fragment zęba bez konieczności usuwania jego korzeni.

Atrakcyjne możliwości finansowania

Wiele osób obawia się zakupu stałej protezy ze względu na jej wysoki koszt. Tymczasem coraz więcej gabinetów zajmujących się protetyką stomatologiczną zębów oferuje płatności ratalne. Dzięki temu sfinansujemy most lub koronę, które będą nam służyć przez wiele lat. Decydując się na stałą protezę, warto wziąć również pod uwagę brak dodatkowych wydatków, które na przestrzeni lat generują duże sumy – niejednokrotnie przewyższające jednorazowy koszt trwałej korony, implantu lub mostu.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego warto zdecydować się na jedną ze stałych protez zębowych. Za tym rozwiązaniem przemawia wiele argumentów. Doskonały wygląd i funkcjonowanie, możliwość długoletniej eksploatacji oraz brak regularnych, dodatkowych kosztów sprawiają, że coraz więcej pacjentów wybiera stałe protezy zębowe, dostępne w atrakcyjnych formach finansowania.