Kostka i beton są materiałami, które wykorzystuje się niezwykle często. Z nich wykonane są podjazdy do domów, chodniki i alejki, a także tarasy czy schody. Z betonu wykonane są panele ogrodzeniowe, a także konstrukcje małej architektury, jak ławki, grille albo donice na roślinność ogrodową i wiele innych.
Jednak zarówno beton, jak też kostka brukowa stanowią materiał o znacznej porowatości oraz chłonności, jaki jest wystawiony na nieustanne działanie czynników atmosferycznych, między innymi wody. Razem z wodą wchłania on zanieczyszczenia, ponadto łatwo go zaplamić. Na podjeździe powierzchnie narażone są na plamy z oleju samochodowego, na tarasie, gdzie często w ciepłych porach roku spożywane są posiłki, kostka betonowa może zostać zabrudzona tłuszczem spożywczym czy ketchupem. Duża wilgotność, jaka panuje w naszym klimacie sprawia również, iż elementy betonowe szybko mogą ulec korozji biologicznej – a więc porosną glonami, mchem i grzybami, przez co staną się szpecące i nieestetyczne.
Jak zabezpieczyć elementy betonowe i kostkę przed zabrudzeniami?
Zabiegiem, pozwalającym zachować w doskonałym stanie beton oraz kostkę brukową, jest impregnowanie. Poza oczywistą ochroną przed zabrudzeniami i wnikaniem wody impregnowanie jest zabiegiem, który pozwala uzyskać wiele wymiernych korzyści, a mianowicie:
- wzmacnia strukturę impregnowanej powierzchni,
- zapobiega wnikaniu wilgoci,
- zwiększa odporność na ścieranie i może zlikwidować niewielkie rysy,
- zapobiega powstawaniu przebarwień,
- wzmacnia kolor.
Najważniejszym zadaniem wszelkich preparatów impregnujących do betonu czy kostki brukowej jest ich zabezpieczenie przed wsączaniem się wody w strukturę powierzchni. Impregnaty powinny wnikać głęboko w strukturę powierzchni, zabezpieczać przed przedostawaniem się wody opadowej oraz ułatwiać usuwanie wszelkich zanieczyszczeń.
Wielu profesjonalnych wykonawców preferuje preparaty impregnujące na bazie silikonu, które dają efekt „perlenia” wody, czyli sprawiają, że spływa ona łatwo z powierzchni pionowej, natomiast na powierzchniach poziomych zbiera się w krople, a nie wnika w materiał. Polecanym preparatem impregnującym zarówno do betonu, jak i do kostki brukowej jest silikonowy impregnat firmy KOSBUD.
Silikonowy preparat do betonu firmy KOSBUD
Silikonowy preparat do betonu jest przeznaczony do impregnowania powierzchni betonowych, można go stosować do pionowych oraz poziomych konstrukcji, a także do zbiorników z betonu, czy do posadzek przemysłowych. Zwiększa on trwałość betonu i doskonale zabezpiecza go przed wnikaniem wody. Jest dostępny w postaci gotowego do użycia preparatu, który należy nakładać równomiernie na impregnowaną powierzchnię, która winna być sucha, czysta. Czynność najlepiej wykonać dwukrotnie, nie czekając na wyschnięcie pierwszej warstwy impregnatu, jest to tak zwana aplikacja „mokre w mokre”, czyli wykonywana po całkowitym wchłonięciu preparatu, lecz przed jego wyschnięciem. Preparat impregnujący do betonu można nanosić ręcznie za pomocą wałka czy pędzla, a także metoda natryskową.
Silikonowy impregnat do kostki brukowej firmy KOSBUD
Silikonowy impregnat do kostki brukowej jest przeznaczony do impregnacji kostki brukowej na bazie cementu. Doskonale zabezpiecza kostkę przed wnikaniem wody oraz zanieczyszczeń, a w przypadku zabrudzenia, na przykład olejem czy smarem, znacznie ułatwia czyszczenie. Powierzchnia kostki brukowej, pokrytej tym impregnatem zyskuje zdolność odpychania wody. Podobnie jak jego poprzednik, impregnat do kostki brukowej jest dostępny w postaci gotowej do użycia, można go nanosić ręcznie przy pomocy pędzla, wałka lub metodą natryskową. Zalecane jest dwukrotne nanoszenie impregnatu na powierzchnię kostki brukowej.
Impregnowanie powierzchni betonowych i kostki brukowej
Oczywiście, najlepsze efekty uzyskuje się pokrywając impregnatem świeżo wykonaną powierzchnię, jednak również stary beton czy kostka, która położona była już jakiś czas temu, zyska na takim zabiegu. Impregnowaną powierzchnię należy odpowiednio oczyścić, a więc usunąć wszelkie zabrudzenia, odpylić, a także umyć i pozostawić do wyschnięcia.
Źródło: KOSBUD