0 C
Warszawa
13 września, 2023
Dom i ogród

Wyciek wody pod posadzką – jak go znaleźć?

Wyciek wody pod posadzka

Wyciek z rury pod posadzką długo wiązał się z kosztowną, a przede wszystkim kłopotliwą naprawą. Cieknąca rura w nieokreślonym miejscu oznaczała zrywanie podłóg i posadzek na dużej przestrzeni. W rzeczywistości niewielki nawet wyciek oznaczał duży i kosztowny remont. Obecnie wygląda to już zupełnie inaczej. Oczywiście sytuacja, w której w ścianie czy pod podłogą mamy rozszczelnioną rurę to nic miłego, ale nowe technologie pozwalają na lokalizację przecieków, a w efekcie zakres robót przy naprawie jest znacznie mniejszy.

Sposoby lokalizacji przecieków

Osoby zmagające się z problemem mają obecnie szeroką gamę możliwości lokalizacji przecieków. Najważniejsza sprawa to określenie, czy faktycznie rura przecieka pod posadzką, bo choć w danym miejscu pojawiła się wilgoć to rozszczelnienie mogło nastąpić nawet kilka metrów dalej. W wielu przypadkach do wycieków dochodzi w miejscu połączenia instalacji lub grzejników i można sprawdzić to samodzielnie. Jeśli w tych miejscach nie ma żadnej usterki, to do lokalizacji przecieków należy wezwać fachowa, który użyje specjalistycznego sprzętu.

Poszukiwania źródła wycieku najlepiej jest zacząć od wykorzystania wilgotnościomierza, który wskaże przybliżone miejsce awarii. Urządzenie w bezinwazyjny sposób pozwala na wykrycie wilgoci nawet przez murowane ściany i płytki. W zależności od tego, czy wyciek dotyczy ciepłej czy zimnej wody, sposoby jego lokalizacji będą inne. W przypadku ciepłej wody najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie użycie kamery termowizyjnej. Urządzenie wykryje anomalię temperatur, dzięki czemu uzyskamy w miarę dokładną lokalizację przecieku. Po odpowiednim dostrojeniu urządzenia, dzięki termowizji można też wyryć wycieki zimnej wody, choć jest to stosowane niezwykle rzadko.

W przypadku przecieku z rury z zimną wodą, do lokalizacji można użyć metody akustycznej. Dzięki wykorzystaniu geofonów operator w trakcie nasłuchu może określić miejsce awarii. Skuteczność metody akustycznej w znacznej mierze zależy od skali wycieku. Niewielkie „przesączanie” może być w tym wypadku trudne do namierzenia. Inną opcją jest użycie gazów znacznikowych. Polega ona na tym, że do badanej instalacji wpompowuje się specjalną mieszankę złożoną w większości z azotu z domieszką wodoru. Gaz pod ciśnieniem penetruje wszelkie zakamarki, a w przypadku nieszczelności ulatnia się poza rurę. Właściwości mieszanki pozwalają jej na przedostanie się przez pory w betonie oraz przez fugę. Jeśli tylko gaz wydostanie się na powierzchnię, wówczas zarejestruje to specjalistyczny detektor, który wskaże przybliżone miejsce wycieku.

Skuteczność lokalizacji przecieku

Mimo wielu możliwości lokalizacji przecieku, trudno wskazać najskuteczniejszą metodę. Należy mieć świadomość, że dokładność lokalizacji jest wypadkową szeregu zmiennych, począwszy od wielkości awarii, grubości wylewki nad instalacją czy też liczby warstw izolacji, a skończywszy na typie zastosowanej instalacji wodnej.

Niestety żadna z obecnie dostępnych metod nie daje stuprocentowej pewności co do miejsca wycieku. Jednak ich zastosowanie znacząco ogranicza szkody związane z naprawą nieszczelności. Na pewno należy zwrócić się do wyspecjalizowanej firmy, która dobierze odpowiednie narzędzia i w przybliżeniu określi miejsce wycieku. Wówczas szkody związane z naprawą mogą się ograniczyć tylko do zerwania jednej płytki i skucia niewielkiego fragmentu wylewki. W innym wypadku zakres prac może być zdecydowanie większy, a co za tym idzie kosztowniejszy i bardziej czasochłonny.

Podobne

Onyks na ścianę – wykorzystaj podświetlane instalacje, by uzyskać niepowtarzalne efekty

Sauna w domu czy w ogrodzie?

Więcej sierści w domu zimą? To normalne!