pon.. cze 17th, 2024

Zakup nieruchomości w mieście to bardzo duży wydatek. Jeśli dodatkowo naszym celem jest zamieszkanie na stałe w stolicy, musimy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami nabycia upragnionego domu niż miałoby to miejsce w innych częściach Polski. Stajemy przed wyborem: kupić dom jednorodzinny czy apartament w centrum metropolii. Aby podjąć właściwą decyzję, należy oprócz kwestii technicznych, takich, jak cena, lokalizacja czy standard wykończenia budynku, przeanalizować także swoje życiowe potrzeby i sytuację rodzinną.

Mieszkanie w centrum – czyli łatwy dostęp do wszystkiego

Na pierwszy rzut oka, mieszkanie w centrum dużego miasta wydaje się być wymarzonym miejscem do osadzenia się na stałe – z uwagi na łatwy dostęp do atrakcji, które oferuje – bliskość wielu restauracji i ośrodków rozrywki, świetna komunikacja z innymi częściami aglomeracji czy np. niewielka odległość od miejsca pracy. To tylko niektóre z zalet przemawiających za zakupem takiej nieruchomości. Wadą natomiast może być zbyt mały metraż mieszkania, niewiele otwartych przestrzeni, przestarzała technologia budownictwa czy konieczność przeprowadzenia remontu (w przypadku mieszkań pochodzących z rynku wtórnego). Dodatkowo, takie lokum nierzadko posiada słabą izolację akustyczną, stąd konieczność borykania się z hałasem dochodzącym z ulicy lub od sąsiadów. W ścisłym centrum dużych aglomeracji coraz bardziej palącym problemem staje się także rosnące zanieczyszczenie powietrza. Niedogodności te mogą z biegiem czasu stać się coraz dotkliwiej odczuwalne, szczególnie, gdy zdecydujemy się na powiększenie rodziny. Na niekorzyść mieszkań w centrum miasta wpływa także cena – apartamenty usytuowane w sercu Warszawy są bardzo drogie, a ich koszt niejednokrotnie równa się z domem położonym nieco dalej od centrum stolicy.

Dom na obrzeżach miasta – spokój i nie tylko

Jeśli bardziej interesuje nas zakup domu, musimy liczyć się z tym, że będzie on usytuowany poza centrum miasta. Jednak poza tą kwestią, taka decyzja niesie ze sobą szereg korzyści. Z uwagi na mniejsze ograniczenia przestrzenne, na obrzeżach miast budowane są osiedla domów jednorodzinnych charakteryzujących się atrakcyjną architekturą, dużą powierzchnią użytkową i wysokim standardem wykończenia. Takie nowoczesne i funkcjonalne inwestycje powstają np. na Warszawskim Wilanowie – ze szczegółami można zapoznać się na stronie http://rezydencjepalacowa.pl. Miejsca te otacza piękna przyroda, która skłania nie tylko do relaksu, ale również aktywnego wypoczynku.

Osiedla domów powstają z myślą o mieszkańcach

Domy znajdujące się w odległości kilku kilometrów od centrum miasta, dla niektórych osób mogą wydawać się mało atrakcyjne z uwagi na ograniczony dostęp do największych atrakcji aglomeracji. Deweloperzy dbają jednak o to, aby mieszkańcy mieli bardzo dobry dostęp do komunikacji miejskiej, a co za tym idzie do najważniejszych punktów w danej metropolii. Ponadto, bliskie sąsiedztwo szkół, sklepów czy ośrodków sportowych sprawia, że kupno domu na przedmieściach nie wiąże się już z rezygnacją z możliwości oraz udogodnień, które są zapewnione osobom mieszkającym w ścisłym centrum miasta.