Drenaż limfatyczny stanowi rodzaj masażu uciskowego wykonywanego w celach pobudzenia układu chłonnego. Jego zadaniem jest poprawa motoryki, a także redukcja obrzęków. Masaż ten może być wykonywany przy pomocy aparatów do kompresji pneumatycznej lub ręcznie – przez wykwalifikowanego masażystę lub fizjoterapeutę. Główne wskazania do wykonania masażu limfatycznego to zastoje limfatyczne, cukrzyca, a także obrzęki powstałe na skutek operacji. Zabieg ten wykonywany się również w celu wspomagania odchudzania oraz redukcji cellulitu.
Jak powstaje obrzęk limfatyczny?
Jest to niezwykle ważna kwestia, aby zrozumieć, po co właściwie stosowany jest drenaż limfatyczny. W układzie limfatycznym, odpowiadającym za transport limfy, która za pomocą węzłów chłonnych przekazywana jest do krwiobiegu, niekiedy pojawiają się zastoje lub spowolnienia. Może się dziać tak np. na skutek nieprawidłowego działania samego układu lub przez stany zapalne. W momencie, kiedy ograniczenia te są zbyt duże oraz trwają za długo, powstaje obrzęk limfatyczny. Bardzo często obejmuje on nogi. Jedną z najskuteczniejszych metod, aby z nim walczyć jest właśnie masaż limfatyczny kończyn dolnych, który wykonują m.in. rehabilitanci na Ursynowie.
Jak wygląda masaż limfatyczny?
Decydując się na tego rodzaju zabieg, najlepiej skorzystać z usług specjalisty – masażysty lub fizjoterapeuty. Będziemy mieć wówczas pewność, że masaż wykonany będzie poprawnie. Jak przygotować skórę do zabiegu? Powinna być ona sucha i czysta. W zależności od tego, jaka okolica będzie masowana, pacjent zostanie poproszony o odsłonięcie określonego miejsca. Następnie układa się go w pozycji drenażowej, czyli potęgującej efekt. Przykładowo – jeżeli drenaż będzie wykonywany na nogach, powinny być one ułożone powyżej poziomu ciała. Ważne, by pacjent był rozluźniony oraz zrelaksowany – ułatwi to cyrkulację chłonki. Wykonywane chwyty są łagodne i powolne.
Aby zrobić miejsce dla napływającej chłonki, masaż limfatyczny rozpoczyna się od części proksymalnych, a następnie przechodzi do dystalnych. Dopiero w późniejszym czasie wykonywane są ruchy, których zadaniem jest odprowadzenie chłonki w kierunku większych zbiorników tego płynu. Drenaż limfatyczny jest skuteczny wtedy, gdy tempo masażu jest powolne, a ruchy delikatne. Czas trwania całego masażu uzależniony jest od obszaru, na którym jest wykonywany. Zaleca się, aby wykonywać ćwiczenia wspomagające efekty takiego zabiegu.
Wskazania oraz przeciwwskazania do zabiegu
Wskazania, jakie wymieniane są do wykonania masażu limfatycznego to:
- cellulit,
- cukrzyca,
- zastoje oraz obrzęki limfatyczne,
- obrzęki spowodowane zatrzymaniem limfy u kobiet po zabiegu mastektomii,
- obrzęki powstałe po zabiegach operacyjnych lub w wyniku urazów,
- pomocniczo w procesie odchudzania,
- profilaktycznie dla układu odpornościowego.
Zabieg ten wskazany jest także przy chorobach zwyrodnieniowych stawów, a także zmianach troficznych powłok skórnych.
Jeżeli chodzi o przeciwwskazania, wymieniamy:
- ciążę,
- gorączkę,
- ostre choroby bakteryjne i wirusowe,
- przerwanie ciągłości skóry w miejscu planowanego zabiegu,
- zaawansowaną miażdżycę,
- nowotwory,
- zakrzepicę
- obrzęki, które są rezultatem choroby popromiennej.
Pamiętajmy, że drenaż limfatyczny należy wykonywać wyłącznie u osób wykwalifikowanych w tym kierunku – specjalistów przeprowadzających tego rodzaju masaż znajdziecie w gabinetach rehabilitacyjnych na Ursynowie.