0 C
Warszawa
28 kwietnia, 2022
Dzieci

Gdy dziecko się złości i jest agresywne…

Gdy dziecko się złości i jest agresywne…

Każde dziecko jest inne i posiada unikatowy zestaw cech temperamentu i osobowości. Niektóre dzieci są bardziej ruchliwe, inne są spokojne i wyciszone. Wiele z nich ma trudności w obszarze społeczno-emocjonalnym, czuje się odrzucone przez rówieśników i nielubiane. Dzieci takie potrzebują więcej uwagi i zainteresowania ze strony rodziców. Deficyty w umiejętnościach społecznych wpływają na emocje dziecka.

Dziecko, które czuje, że nikt go nie lubi nierzadko zaczyna czuć się gorsze od innych, niechciane, pojawia się smutek, rozpacz, poczucie beznadziejności i bezradności, co może prowadzić do depresji dziecięcej. Przeżywanie silnych emocji, w tym złości na innych, którzy dokuczają dziecku, wyśmiewają się z niego, przedrzeźniają go czy popychają nie tylko wpływa na samopoczucie małego człowieka, ale rodzi potrzebę odegrania się na oprawcy, pojawiają się więc zachowania agresywne. Agresja generalizuje się na inne sytuacje i inne osoby. Może przejawiać się w domu podczas rozmowy z rodzicami, w szkole, podczas spędzania czasu z rówieśnikami czy członkami rodziny.

Jak radzić sobie z agresją dziecka?

-w trakcie wybuchu złości i agresji przytrzymać dziecko za ręce lub opleść je silnie tak, aby nie mogło uderzyć Ciebie ani zrobić sobie krzywdy.  Stanowczo, patrząc w oczy dziecka  powiedzieć mu, że nie można nikogo bić;

-gdy dziecko uderzy Cię wyjdź z pokoju i zostaw go samego, by ochłonęło. Daj mu czas na przemyślenie swojego zachowania. Ochłoń. Kątem oka jednak sprawdzaj, czy dziecko w przypływie silnych emocji nie robi sobie krzywdy. Zadbaj o jego bezpieczeństwo na odległość;

-gdy emocje opadną porozmawiaj z dzieckiem o zasadach panujących w domu i konsekwencjach ich nieprzestrzegania.  Powiedz, że nie tolerujesz takich zachowań . Wyciągnij konsekwencje. Poinformuj dziecko, co Ty czujesz gdy ono tak się zachowuje. Porozmawiaj z ni m o alternatywnych sposobach radzenia sobie ze złością. Zróbcie listę konstruktywnych  zachowań, które dziecko będzie mogło wykorzystywać podczas przypływu intensywnych emocji.

Podobne

Edukacja szkolna jest obowiązkowa

Jak zachęcić dziecko do nauki języków?

Czy jesteście gotowi na dziecko?