Ryczałt to forma opodatkowania, z której może skorzystać przedsiębiorca. W tym przypadku dzieli się on z fiskusem częścią swojego przychodu. Jest to rozwiązanie bardzo kuszące z uwagi na niską stawkę podatku, ale czy zawsze się opłaca? Na czym dokładnie polega ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?
Ryczałt a VAT
Księgowość to jeden z najważniejszych elementów prowadzenia każdej firmy. W tym przypadku nie trzeba jednak wybierać między ryczałtem a podatkiem VAT. To zupełnie dwa różne rodzaje podatków i można się jednocześnie rozliczać z obu.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z form opodatkowania podatkiem dochodowym PIT. To alternatywa dla skali podatkowej, karty podatkowej i podatku liniowego. Wyróżnia się uproszczoną do minimum dokumentacją, niskimi stawkami podatku, które są uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej oraz brakiem możliwości rozliczania kosztów.
Przedsiębiorca wybiera nie tylko odpowiednią dla siebie formę opodatkowania podatkiem dochodowym, ale też musi podjąć decyzję, czy chce zostać czynnym podatnikiem VAT. VAT to nic innego jak podatek od towarów i usług, który nie zawsze musi być rozliczany przez przedsiębiorcę. Można bowiem skorzystać ze zwolnienia. Wyróżnia się przy tym dwa rodzaje zwolnień z rozliczania podatku VAT – z uwagi na osiągane przychody oraz z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności.
Kto nie może skorzystać z ryczałtu?
Jednak z ryczałtu skorzystać mogą tylko niektórzy przedsiębiorcy. Do rozliczania się ryczałtem nie mają prawa przedsiębiorcy prowadzący działalność reklamową, usługi detektywistyczne i ochroniarskie, zajmujący się pośrednictwem finansowym, osoby prowadzące apteki, kantory i lombardy, wykonujące fotografię reklamową, handlujące częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych oraz wytwarzające wyroby, które są objęte podatkiem akcyzowym. Nie dotyczy to tylko przedsiębiorców wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych. Poza tym pewne ograniczenia dotyczą małżonków, którzy przenoszą firmę między sobą czy osób, które świadczą pracę na rzecz byłego pracodawcy.
Dość duże znaczenie w tym przypadku ma również pilnowanie limitu przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej osobiście lub w ramach spółki. Z ryczałtu są bowiem wykluczeni przedsiębiorcy, których przychody w minionym roku podatkowym przekroczyły 150 tysięcy euro, a więc około 636 tysięcy złotych.
Ile wynosi ryczałt?
Tak naprawdę stawka podatku uzależniona jest w tym przypadku od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Dla przykładu w przypadku wolnych zawodów jest to aż 20%. Dla fotografów i obsługi centrali radio-taxi stawka wynosi 17%, a dla punktów gastronomicznych i najmu 8,5%. W przypadku robót budowlanych można liczyć na 5,5%. Poza tym firmy gastronomiczne, które nie sprzedają napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, skorzystać mogą z 3% stawki podatku. Podatek ten liczy się od przychodów, nie rozlicza się więc tzw. kosztów firmowych.
Ryczałt – jak można go zgłosić?
Przedsiębiorca, który zdecydował się na założenie własnej działalności gospodarczej lub chce dokonać zmiany obecnej formy opodatkowania, musi ten fakt zgłosić oczywiście do urzędu skarbowego. Dokonuje się tego w formie pisemnej za pomocą stosownego oświadczenia. Dodatkowo trzeba zaktualizować wpis do CEiDF na skutek wypełnienia wniosku CEiDG-1. Termin zgłoszenia zmiany opodatkowania to niezmiennie 20.stycznia każdego roku.
Inspirowane: macpit.pl – biuro rachunkowe Wiązowna