0 C
Warszawa
13 września, 2023
Finanse

Pieniądze szczęścia nie dają… czy na pewno?

Pieniądze szczęścia nie dają... czy na pewno?

Stare porzekadło mówi, że „pieniądze szczęścia nie dają„, jednak bardzo trudno bez nich żyć. Każdy pracuje żeby osiągnąć upragnione dobra materialne z zależności od potrzeb. Dla jednych będzie to wymarzony dom z ogrodem, dla innych samochód, ktoś jeszcze marzy o dalekiej, egzotycznej podróży. Wszystkie te osoby mają wspólny mianownik w  postaci pieniędzy służących do osiągnięcia tych celów. Oprócz pracy można jeszcze je zdobyć oszczędzając.

Dlaczego nie odkładasz pieniędzy?

Wiele osób przyzna, że to zadanie niewykonalne. Większość społeczeństwa żyje z dnia na dzień albo „od wypłaty do wypłaty”. W tych przypadkach nie ma mowy o oszczędzaniu. Naprawdę? Czy wydaje Ci się, że nie jesteś w stanie odłożyć nawet kilku złotych? Dlaczego tak myślisz? Skąd takie przekonanie? Może rodzice nie nauczyli Cię gospodarowania budżetem, ponieważ sami nieroztropnie wydawali zarobioną gotówkę. Może nie mas z pozytywnych wzorców, z których możesz czerpać inspirację. Może żyjesz teraźniejszością i nie dbasz o to, co może wydarzyć się w przyszłości. Bez względu na to, dlaczego nie oszczędzasz, poznaj przykłady w jaki sposób można szybko i łatwo zaoszczędzić pieniądze.

Jak odłożyć pieniądze?

Zrezygnuj z kawy kupowanej na stacjach benzynowych i automatach. Kup własny kubek albo termos i przygotuj sobie własną kawę. Nie dość, że zaoszczędzisz pieniądze, nauczysz się planować, to jeszcze uratujesz środowisko naturalne.

Książki? Właściwie istnieją biblioteki, w których można wypożyczać interesujące pozycje literackie albo skorzystać z bookcrossingu lub rozpocząć taką inicjatywę wśród znajomych.

Stołowanie się na mieście? Drogie, a czasem niezdrowe. Zamiast wydawać złotówki w restauracjach, przeznacz je składniki potrzebne do przygotowania posiłku w domu. Zapakuj potem porcję na wynos i zjedz wtedy,kiedy zgłodniejesz.

Komunikacja miejska? Nie taka straszna. Jeśli mieszkasz w mieście, które jest dobrze skomunikowane można spróbować przejazdu autobusem lub tramwajem, a latem przerzucić się na rower.

To tylko kilka pomysłów jak bez większych wyrzeczeń zaoszczędzić kilka złotych, które w skali roku urosną do przyjemnej kwoty.

Podobne

Co to jest BIK i jaki ma wpływ na naszą zdolność kredytową?

Jak bezpiecznie wynająć samochód w Warszawie?

Outsourcing księgowości – kiedy to ma sens?