sob.. lip 20th, 2024

Fizjoterapia to szereg zabiegów, które mają za zadanie zniwelować dolegliwości bólowe pochodzące z układu kostno-stawowego. Jednocześnie stanowi ona element rehabilitacji, zwłaszcza po złamaniach, zwichnięciach, wybiciach i innych urazach oraz kontuzjach. W przypadku dzieci dochodzi jeszcze jedna niesamowicie ważna kwestia, jaką jest korygowanie wad postawy w okresie wzrostu. To niesamowicie istotne, ponieważ w późniejszym wieku nie będzie już takich możliwości, a nieleczone wady postawy mogą przyczynić się do poważnych komplikacji zdrowotnych w życiu dorosłym.

Rehabilitacja długotrwała

Fizjoterapia stosowana jest nie tylko w przypadku rehabilitacji po złamaniach, albo bólu spowodowanym problemami kostno-stawowymi (dotyczy przede wszystkim starszych). Mówiąc o dzieciach, na myśl przychodzić nam powinno przede wszystkim leczenie wad rozwojowych oraz chorób układu nerwowego. Do tych pierwszych zaliczyć można głównie opóźnienie rozwoju umysłowego, co na pierwszy rzut oka może wydawać się niezwiązane z leczeniem poprzez ruch, ale jak pokazuje praktyka ma ogromnie istotną rolę. Niestety u małych dzieci nierzadko zdarzają się także kłopoty z układem nerwowym, które nieleczone spowodują że mały człowiek pozostanie na całe życie kaleką. Fizjoterapia dzieci zajmuje się leczeniem dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym, rdzeniowym zanikiem mięśni, czy uszkodzeniami układu kostnego i stawowego, które spowodowany były poprzez trudny poród.

Leczenie wad postawy

Pole do popisu dla fizjoterapii otwiera się też przy leczeniu wszelkiego rodzaju wad postawy. Te pojawiają się u dzieci nierzadko, a jeśli nie zostaną w porę zdiagnozowane i skorygowane, mogą w dorosłym życiu doprowadzić do wyjątkowo skomplikowanych schorzeń. Te mogą doprowadzić nawet do konieczności poruszania się do końca życia na wózki, dlatego też problemu nie należy bagatelizować, zwłaszcza że okno czasowe pozwalające na korekcje jest mocno ograniczone. Fizjoterapia dzieci jest wskazana gdy nasza pociecha cierpi na skoliozę. Skrzywienie kręgosłupa jest jedną z najczęściej występujących wad rozwoju układu kostno-stawowego, a nieleczone prowadzi do patologicznych zwyrodnień kręgów w dorosłości. Do podobnych skutków mogą doprowadzić nieskorygowane w dzieciństwie asymetrie, takie jak choćby asymetria główki w przypadku niemowląt bądź ułożenia ciała w przypadku niemowląt, czy też asymetria miednicy bądź łopatek.

Korekcja wad postawy oraz leczenie poważnych zaburzeń układu kostnego, stawowego, a także nerwowego, to zdecydowanie zadanie dla współczesnej fizjoterapii dzieci. Poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia i ruch możliwe jest wyeliminowanie wielu schorzeń, które w przypadku braku leczenia przyniosłyby opłakane skutki w dorosłości. Fizjoterapia i rehabilitacja są w takim przypadku nieodzowne dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu.