pon.. cze 24th, 2024

Nie jest tajemnicą, że koszty życia nie rosną wprost proporcjonalnie do comiesięcznego wynagrodzenia. Wszelkie formy oszczędzania są więc mile widziane. Ponieważ w ostatnich latach rosną ceny energii elektrycznej, a zgodnie z przewidywaniami proces ten będzie narastał, warto pomyśleć o zmianie codziennych nawyków. Oszczędności zdobyte w wyniku bardziej racjonalnego korzystania z energii elektrycznej mogą sięgać nawet kilkuset złotych w skali roku! Poniżej kilka pomysłów, które pozwolą zatrzymać gotówkę w domowym budżecie.

Wybór korzystniejszego dostawcy energii elektrycznej

Zmiana dostawcy prądu na pewno nie będzie odczuwalna w widoczny sposób podczas włączania światła, za to w postaci niższych rachunków – już tak! To dość radykalny krok, poprzedzony porównywaniem ofert i weryfikacją innych dostawców. Nie unikniemy też załatwiania spraw administracyjnych. Należy najpierw wypowiedzieć umowę obecnej firmie i sprawnie podpisać dokumenty z nową. Nawet jeśli w skali miesiąca rachunek będzie niższy tylko o kilka złotych, w skali kolejnych lat suma będzie wyraźna.

Racjonalne korzystanie ze sprzętów

Wszelkie zmiany warto zacząć od siebie. Wskazane jest zatem planowanie i optymalizacja codziennych czynności. Włączanie niezapełnionej pralki czy zmywarki mija się z celem. Podobnie w przypadku korzystania z czajnika elektrycznego – wielu użytkowników często zapełnia cały czajnik, podczas gdy potrzebuje niedużej ilości wody do przygotowania kawy lub herbaty. Nierozsądne korzystanie z tego sprzętu może nas niemile zaskoczyć i narazić na niepotrzebne wydatki.

Inny przykład marnotrawienia pieniędzy stanowi nawyk pozostawiania włączonych sprzętów (laptop, telewizor) gdy nikt z nich nie korzysta. Warto też pomyśleć, czy pozostawienie urządzeń w trybie czuwania, jeśli w perspektywie mamy kilkudniowy wyjazd, nie przyczynia się do niepotrzebnego poboru prądu… Ten problem można rozwiązać, stosując listwę zasilającą z wyłącznikiem. Dzięki temu zamiast wyjmowaniu wtyczki z gniazdka możemy skorzystać z przycisku, który szybkie umożliwi odcięcie dopływu energii.

Fotowoltaika – dlaczego warto korzystać z energii słonecznej?

W niezwykle efektywny sposób możemy oszczędzać energię dzięki instalacjom fotowoltaicznym, które umożliwiają pozyskanie energii elektrycznej ze Słońca. Statystyki mówią, że korzystanie z paneli fotowoltaicznych pozwala osiągnąć nawet 90% oszczędności na rachunkach za prąd.

Widoczne na dachu panele fotowoltaiczne to podstawowy, ale nie jedyny element tego ekologicznego rozwiązania. Do prawidłowego działania potrzebne są również inwertery (falowniki), które zmieniają napięcie stałe na zmienne. Dzięki temu możemy korzystać z przetworzonej energii w gospodarstwie domowym.

Mikroinstalacja słoneczna jest bezobsługowa. Uzyskana w ten sposób energia jest zupełnie darmowa. Koszt takiej inwestycji zwraca się po około 7-8 latach.

Wobec rosnących cen energii elektrycznej, warto zacząć wprowadzać nawyki, które pozwolą obniżyć wysokość rachunków. Efektywnym rozwiązaniem będzie też montaż instalacji fotowoltaicznej – dzięki niej można w dużym stopniu uniezależnić się od cen narzucanych przez dostawców prądu.