pon.. cze 17th, 2024

Słuch u niemowlaka jest sprawdzany zaraz po porodzie. Jednak wady słuchu mogą pojawić się dopiero później. U niemowlaka bardzo łatwo jest przeoczyć objawy problemów ze słuchem. Rodzice zdani są tylko na własną obserwację. Objawy głębokiego uszkodzenia słuchu mogą oni wychwycić szybko, ale uszkodzenia mniejszego stopnia są trudne do zauważenia. Przy obserwacji trzeba też pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Na jakie objawy trzeba zwracać uwagę? Kiedy trzeba zacząć się niepokoić? Podpowiadamy!

Objawy niedosłuchu przed 3 miesiącem życia

Około 2 miesiąca życia dziecko zaczyna rozpoznawać twarze i głosy. Powinno ono więc reagować na dźwięk głosu mamy uśmiechem. Dwumiesięcznego malucha powinny także budzić głośne dźwięki. Dziecko powinno wystraszyć się lub mrużyć oczy po usłyszeniu nagłych, głośnych dźwięków. Jeśli rodzice u trzymiesięcznego dziecka nie zauważają wyżej wymienionych zachowań, to powinni się zaniepokoić i udać się z dzieckiem na badanie słuchu.

Objawy niedosłuchu przed 6 miesiącem życia

Przed ukończeniem 6 miesiąca życia niemowlak powinien zacząć gaworzyć, czyli pod kontrolą słuchu naśladować dźwięki, które przypominają ludzką mowę. Najczęściej maluchowi udaje się wypowiedzieć krótkie sylaby np. mu, ta, ba, pa. Niemowlak zaczyna także barwą głosu wyrażać zadowolenie i niezadowolenie oraz rozpoznać po głosie rodziców i innych bliskich osób, czy oni są zadowoleni. Zdrowy maluch wybudza się z lekkiego snu, gdy usłyszy, jak ktoś mówi. U niemowlaka z wadą słuchu może nie pojawić się żadne z tych zachowań. Objawem, który najbardziej wskazuje na problemy ze słuchem, jest brak gaworzenia, ale każdy z nich powinien zaniepokoić rodziców.

Objawy niedosłuchu przed 12 miesiącem życia

Dziecko przed swoimi pierwszymi urodzinami powinno potrafić łączyć sylaby w większe grupy np. mama, baba. Maluch w tym wieku naśladuje mowę, aby zasygnalizować rodzicom swoje potrzeby i emocje. Przed pierwszymi urodzinami dziecko zaczyna rozumieć proste polecenia i zakazy np. „nie wolno”, „chodź”, reaguje na swoje imię oraz naśladuje dźwięki wydawane przez zwierzęta np. muuu, hau czy miau. Po pierwszych urodzinach maluch powinien wypowiadać już kilka słów ze zrozumieniem.

Od 6 do 12 miesiąca życia dziecka pojawić się może dużo sygnałów wskazujących na wadę słuchu. Warto więc szczególnie obserwować, czy u dziecka prawidłowo postępuje rozwój mowy oraz, czy niemowlak zaczyna reagować na swoje imię i proste polecenia.

Objawy niedosłuchu przed 24 miesiącem życia

W okresie od 12 do 24 miesiąca życia dziecko powinno stopniowo zaczynać mówić. Zdrowy niemowlak powinien mieć już podstawowy zasób słów, które stopniowo łączy najpierw w zwroty dwuwyrazowe, a później w coraz dłuższe zdania. Przed ukończeniem 2 roku życia maluch powinien znać już około 50 słów. Dziecko zaczyna w tym wieku także rozumieć dłuższe zwroty np. podaj piłkę, umie pokazywać części ciała, lubi bawić się z dorosłymi w rymowanki oraz kołysze się w rytm muzyki.

W tym okresie rozwój mowy postępuje bardzo gwałtownie. Rodzicom jest więc łatwiej zauważyć, że dziecko nie rozwija się prawidłowo, co może świadczyć o wadzie słuchu.