śr.. paź 9th, 2024

W tym artykule opiszemy powszechne awarie hydrauliczne w mieszkaniach i zaproponujemy rozwiązania. Hydraulika w domu to złożony system, w którym każdy element jest specjalnie zaprojektowany, aby spełnić swoją funkcję. Awaria może spowodować poważny problem. Więc czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Znaczenie hydrauliki w Twoim domu

Każdy element w kompleksie rur w Twoim domu może doświadczać awarii. W wielu przypadkach, jeśli nie są one rozwiązywane w odpowiednim czasie, mogą prowadzić, do jeszcze poważniejszych konsekwencji. Mogą nawet zagrozić integralności budynku i zdrowiu jego mieszkańców.

Dla wielu ludzi problem hydrauliczny w ich domu oznacza wezwanie hydraulika. W niektórych przypadkach, można spróbować naprawy na własną rękę, ale tylko jeśli niedogodności nie jest skomplikowana np. zapchana rura. Istnieją awarie, które są powszechne i być może stosując się do naszych zaleceń, będziesz w stanie je rozwiązać, lub przynajmniej tymczasowo opanować problem do czasu przybycia pomocy. W każdej awarii pomoże Ci doświadczony hydraulik z firmy FachoweNaprawy z WarszawyDajemy gwarancję, że usterka stanie się zmartwieniem z przeszłości.

Oto kilka typowych awarii hydraulicznych i ich proste rozwiązania.

1. Pęknięta rura

pęknięta rura

Rura może pęknąć, ponieważ ciśnienie w rurze wzrasta zbyt wysoko. Istniejące wady w rurze lub zużycie materiału również może spowodować osłabienie rury, czego następstwem jest pęknięcie. Jest to poważny problem, ponieważ woda zaczyna zalewać obszar, w którym znajduje się rura, krok po kroku rozprzestrzeniając się na większy obszar. Będzie to również powodować problemy z wilgocią.

Rozwiązanie problemu pękniętej rury polega na zlokalizowaniu głównego zaworu wody i zamknięciu go. To zapobiegnie dalszym szkodom. Sprawdź również, czy nie ma gniazdek elektrycznych lub urządzeń podłączonych w pobliżu wycieku, jeśli tak to wyłącz również prąd.

Rozwiązanie awarii pękniętej rury

  • Szybkim rozwiązaniem, aby tymczasowo zatrzymać wyciek, jeśli nie jest on tak duży, jest zastosowanie taśmy, po prostu nałóż taśmę teflonową wokół pękniętej rury. Jeśli uszkodzenie nie jest zbyt duże, zapewni ona izolację potrzebną do zatrzymania wycieku, ale to rozwiązanie nie zawsze się sprawdzi.
  • Jeśli taśma nie zadziałała, użyj zacisku C, bloku drewna i kawałka gumy. Z wyłączana wodą w obiegu, umieścić gumę w obszarze wycieku i blok drewna nad kawałkiem gumy. Następnie otworzyć zacisk C na tyle, aby objąć rurę, materiał uszczelniający i blok drewna. Zainstaluj nieruchomą część otworu zacisku z drugiej strony miejsca wycieku, a część śrubową w miejscu nałożenia materiału uszczelniającego.
  • Powyższe rozwiązania są tymczasowe – konieczna jest wymiana rury. Jeśli posiadasz niezbędną wiedzę, można to zrobić samemu. Jeśli nie, należy zadzwonić do hydraulika tak szybko, jak to możliwe. Być może trzeba będzie nawet wykonać kilka innych drobnych prac hydraulicznych.

2. Nieszczelne krany i armatura łazienkowa

Nieszczelny kran może spowodować pęknięcie rur i inne problemy. W wielu przypadkach nie zauważasz tej awarii, dopóki nie zaczniesz dostrzegać oznak uszkodzenia. Oznakami uszkodzenia rur przez krany jest zazwyczaj rdza, plamy wody na ścianach lub szafkach, zapach stęchlizny lub pęknięcia w podłodze. Za uszkodzeniami kranów i armatury łazienkowej czasami ukrywają się także zgniłe podłogi, lub ramy drzwi.

  • Jeśli któryś z kranów w łazience zaczyna przeciekać, może to oznaczać, że potrzebne są nowe podkładki i uszczelki. Aby je wymienić, należy zdjąć nasadkę i wykręcić śrubę. Następnie wyjmij uchwyt i odkręć widoczny trzpień i wymień podkładkę.
  • W toalecie trudniej jest zidentyfikować awarię. Zdejmij pokrywę zbiornika i podnieś pływak. Zapobiegnie to przelaniu się wody.

Jeśli wyciek trwa lub pogarsza się, wezwij hydraulika. Jest to częsty problem w łazience.

3. Zatkane odpływy

zatkany odpływ

Zatkane odpływy są zazwyczaj łatwe do zidentyfikowania. Jeśli woda w Twoim zlewie, zmywarce kuchennej, toalecie, prysznicu, lub wannie nie spływa, tak jak powinna, to jest bardzo prawdopodobne, że rura jest zatkana. Zatory mogą wystąpić z wielu powodów, takich jak: pęknięte lub źle zainstalowane rury, obfite opady deszczu i obce przedmioty zatykające rurę. Najgorsza sytuacja ma miejsce, gdy zapycha się toaleta.

Jak sobie poradzić zatkanym odpływem?

Zapobieganie jest najważniejsze, aby uniknąć poważnych problemów w systemie hydraulicznym Twojego domu. W kuchni nie należy wylewać oleju lub resztek jedzenia do odpływu. Będąc w łazience, unikaj spuszczania włosów do rury, mokrych chusteczek i jakichkolwiek innych przedmiotów.

  • W większości przypadków, jeśli blokada ma miejsce pobliżu, gdzie rura się zaczyna, blokada może być usunięta przy użyciu płynnego środka udrażniającego lub węża hydraulicznego.
  • Możesz również użyć prostego rozwiązania, takiego jak ocet i soda oczyszczona. Ta naturalne środki pomogą odblokować odpływy.
  • Jeśli istnieje poważny zator występujący głęboko w systemie hydraulicznym, potrzebna będzie pomoc hydraulika, który wykona dokładnie i profesjonalne czyszczenie rury.

4. Wyciek gazu

Rury służą także do transportu gazu, a tak się składa, że wiele osób w Polsce posiada instalacje gazowe w mieszkaniach. Wyciek gazu jest najbardziej poważnym i niebezpiecznym problemem hydraulicznym. Mały wyciek może prowadzić do pożarów, a nawet wybuchów. Niewykryty wyciek gazu może prowadzić do zatrucia, nawet śmiertelnego. Objawy zatrucia tlenkiem węgla obejmują bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy i nudności. Wyciek można rozpoznać po zapachu podobnym do zgniłych jaj i niskim syczącym dźwięku dochodzącym z rury.

Rozwiązanie wycieku gazu jest tylko jedno

W tym przypadku nie będziesz w stanie naprawić awarii samodzielnie. Nigdy nie próbuj naprawiać wycieku gazu! Należy natychmiast wezwać hydraulika i straż pożarną. Należy również ewakuować teren. Jest to niezbędne, aby chronić siebie i swoją rodzinę.

5. Oderwanie toalety od podłogi

oderwanie toalety od podłogi

Korzystanie z toalety, gdy jest ona luźna lub odklejona od podłogi, jest bardzo niewygodne. Siadanie na niej powoduje jej przemieszczanie się i stwarza uczucie niestabilności. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że element lub materiał, za pomocą którego toaleta została przymocowana do powierzchni podłogi, jest przestarzały i osiągnął koniec okresu użytkowania.

Jak rozwiązać tę niedogodność?

Rozwiązanie tego problemu jest dość proste. Wszystko, co musisz zrobić, to ponownie zamocować krawędzie podstawy toalety. Aby to zrobić, należy usunąć wszystkie pozostałości starego materiału z krawędzi i oczyścić je, a następnie nałożyć specjalny klej wzdłuż połączenia między toaletą a podłogą. Następnie należy usunąć nadmiar kleju i rozprowadzić go bardziej równomiernie. Na koniec należy użyć wilgotnej szmatki, aby usunąć resztki kleju z podłogi i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli toaleta jest zbyt luźna i zauważysz inne oznaki oprócz zużycia kleju, zalecamy wezwanie hydraulika, ponieważ śruby mocujące prawdopodobnie będą musiały zostać wymienione.

Podsumowując

Najważniejsze jest zapobieganie awariom. Na przykład, węże do pralek należy wymieniać co 3 do 5 lat, czasami zapomina się o tym i zaczynają one przeciekać. Następnie, niektóre proste awarie można naprawić samemu (zatkany odpływ, nieszczelne krany), ale jeśli usterka jest poważniejsza (koniecznie jest to wyciek gazu!) warto skorzystać z usług hydraulika z firmy FachoweNaprawy, aby mieć pewność, że problem zostanie skutecznie rozwiązany.

FachoweNaprawy
Zadzwoń, tel.: 537-689-689
https://fachowenaprawy.pl/kontakt/