Ogród zimowy jest miejscem, w którym można przyjemnie spędzać czas przez cały rok, dlatego wielu właścicieli domów decyduje się na jego budowę. Dobrze zaprojektowany i urządzony ogród wypełniony bujną, zieloną roślinnością w donicach z kamienia, czy fantazyjnymi rzeźbami kamiennymi może stać się doskonałą strefą odpoczynku i regeneracji, a także miejscem do czerpania inspiracji, pobudzania kreatywności. Jeśli nie masz pomysłu na urządzenie własnego zimowego ogrodu ze szczyptą indywidualizmu, czytaj dalej!
Postaw na funkcjonalność
Przede wszystkim warto przemyśleć przeznaczenie nowego miejsca – czy chciałbyś, aby Twój ogród zimowy wypełniała egzotyczna flora, bądź też spełniał rolę salonu poszerzonego o dodatkową strefę, a może pragniesz nietypowej, zewnętrznej jadalni, do której możesz się udać na poranną kawę i z rozkoszą podziwiać widoki za oknem? Ponadto należy rozważyć lokalizację zimowego ogrodu:
- strona północna jest chłodniejsza, dlatego doskonale sprawdzi się jako pracownia lub jadalnia
- strona południowa jest najbardziej nasłoneczniona, w związku z czym latem należy zadbać o elementy osłaniające przed jaskrawym światłem
- strona zachodnia będzie mocniej oświetlona popołudniowym słońcem, co skłania do przebywania w pomieszczeniu i rozkoszowania się ciepłem ostatnich promieni
- strona wschodnia nagrzewa się od rana, co służy roślinności, a także zachęca do przesiadywania podczas upalnych, letnich dni, gdy upragniony cień daje odrobinę wytchnienia.
Awangardowa kuchnia
Przedłużenie kuchni jest rozwiązaniem nietuzinkowym, niemniej efekt końcowy będzie spektakularny. Wpadające światło słoneczne nie tylko uprzyjemni Ci chwile gotowania, ale także te spędzone na rozmowach z bliskimi pośród szafek kuchennych, gdy Wasze nozdrza będą wypełniać wspaniałe aromaty dochodzące z garnków. Przeszklone ściany wprowadzą lekkość do pomieszczenia i podmuch nowoczesności, a postawienie na kuchenną przestrzeń to również doskonały pretekst do hodowli ziół oraz ich suszenia. Pamiętaj, że decydując się na połączenie kuchni z ogrodem zimowym, powinieneś poinformować na wstępie projektantów, aby pomieszczenie spełniało normy bezpieczeństwa.
Strefa relaksu
Połączenie elegancji z przytulnością łatwo osiągnąć decydując się na stworzenie przestrzeni przeznaczonej do komfortu. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, jako że przeszklone ściany stwarzają pozory bliskości natury, która jest niemalże na wyciągnięcie ręki. Dodatkowe wprowadzenie roślin do pomieszczenia jedynie wzmacnia poczucie bycia na łonie natury bez wychodzenia z domu. Nie bój się sięgnąć po meble salonowe – wygodne kanapy, komfortowe fotele i miękkie dywany sprawią, że Twoja rodzina będzie chciała spędzać tu cały wolny czas.
Funkcjonalna jadalnia
Świetnym rozwiązaniem wprowadzającym dodatkowe pomieszczenie do domu jest wykorzystanie ogrodu zimowego jako jadalni. Widok natury za oknem wraz ze zmieniającymi się porami roku uprzyjemni Ci pory posiłków. Eleganckim akcentem, który jednocześnie wzmocni poczucie bliskości natury będą donice kamienne. Struktura kamienia wspaniale podkreśli charakter Twojej jadalni i wprowadzi do wnętrza ponadczasowość.
Zimowy ogród to świetne rozwiązanie kreujące całoroczną przestrzeń, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Jeżeli pragniesz, by Twoje nowe pomieszczenie było unikatowe, wypróbuj naszych rozwiązań. Gwarantujemy, że takie miejsce oczaruje Twoich bliskich.