Wybór odpowiedniego modelu plecaka taktycznego to nie lada wyzwanie. Producenci i sklepy specjalistyczne prześcigają się dziś w dostępnych modelach. Właściwie każdy nowoczesny plecak ma swoje zalety. Ponieważ rynek stawia dziś na dostarczenie klientom produktów zgodnych z ich oczekiwaniami i gustem, znajdziemy modele w urozmaiconej kolorystyce, co pozwoli nam znaleźć taki plecak, który będzie zgodny z naszymi preferencjami. Trzeba również zwrócić uwagę na jakość oferowanych produktów. Specjaliści w dziedzinie działań taktycznych w terenie wymieniają – ku sporemu ułatwieniu kupujących – kilka fundamentalnych cech dobrej jakości plecaków taktycznych, które sprawiają, że nie tylko dobrze współgrają one z resztą sprzętu taktycznego, ale i zapewniają użytkownikom szereg przydatnych funkcji dodatkowych, bezcennych podczas wypraw i gier terenowych.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Mimo że dostępna na polskim rynku oferta plecaków taktycznych jest naprawdę ogromna, istnieje kilka niezmiennych, uniwersalnych cech dobrego plecaka taktycznego, który na pewno nie zawiedzie nas w terenie.
Przede wszystkim plecak taktyczny powinien być uszyty z bardzo wytrzymałych materiałów, które zapewnią mu długą żywotność. Materiał na plecak powinien być więc znacznie bardziej odporny na prucie i zniszczenie pod wpływem przeciążeń oraz warunków pogodowych niż ten używany do szycia zwykłych plecaków i toreb podróżnych. Choć to oczywiste, warto za każdym razem sprawdzać, czy dany materiał jest nieprzemakalny, zarówno w partiach zewnętrznych, jak i we wnętrzu plecaka.
Drugą, niezwykle ważną podczas wyprawy terenowej cechą plecaka taktycznego jest duża liczba schowków i kieszeni, także tych zamykanych na zamki i zatrzaski. To nie tylko kwestia dobrej organizacji ekwipunku, szybkiego pakowania i rozpakowywania go, ale i łatwego dostępu do sprzętów awaryjnych i ratowniczych, takich jak latarki, lekarstwa, bandaże czy lekka żywność. Zwłaszcza podczas górskich wypraw szybki dostęp do latarki czy peleryny może być niezbędny w okolicznościach zmiany pogody lub akcji ratowniczej.
Wybierając odpowiedni dla siebie model plecaka taktycznego, warto skontrolować również ilość i jakość posiadanych przez niego pasów. Przeciążenia kręgosłupa w trakcie wyprawy są naprawdę realne, więc nie tylko zapobieganie nadmiernemu obciążaniu, ale i przeciwdziałanie napadowemu bólowi pleców w najmniej odpowiednim momencie ma tu niezwykle istotne znaczenie. Zasada konstrukcji pasów jest prosta: im ich więcej, tym lepiej, gdyż rozwiązanie takie stabilizuje kręgosłup i wspomaga pracę okalających go mięśni szkieletowych.
Jak jeszcze doposażony powinien być plecak taktyczny?
Myśląc o udanym zakupie plecaka taktycznego dla siebie, trzeba brać pod uwagę również dodatkowe wymagania, które odpowiadają charakterowi naszych aktywności. Wiele modeli plecaków zawiera już na przykład wkłady hydracyjne, mikrolodówki na żywność, panele słoneczne, a przede wszystkim możliwość modułowego odpinania i dopinania sekcji, umożliwiająca przekazanie części ekwipunku innej osobie bez konieczności wypakowywania zawartości plecaka. Warto również zadbać o naprawdę solidnie dobrany do naszych naturalnych wymiarów rozmiar plecaka. W grę wchodzi tu bowiem nie tylko wygoda i przyjemność wędrowania, ale i zachowanie zdrowia kręgosłupa, który nieprawidłowo przeciążony może ulec nieprzyjemnej kontuzji.
Inspirowane: wphmilitaria.pl – sklep mundurowy