Praca alpinisty przemysłowego trwa przez cały rok, również zimą, kiedy panują zdecydowanie gorsze warunki pogodowe. Okres jesienno-zimowy generuje zatem nowe obowiązki i wyzwania w tym obszarze. Jak wygląda praca alpinisty przemysłowego zimą i kiedy warto zgłosić się do nich po pomoc?
Zagrożenia wynikające z pracy alpinistów przemysłowych zimą
Ze względu na niską temperaturę, silny wiatr i opady śniegu, zima może być ciężkim okresem dla wszystkich ludzi wykonujących swoje codzienne obowiązki na zewnątrz. Bezpośrednio dotyczy to również alpinistów przemysłowych, którzy pracują na wysokościach. Śliskie powierzchnie, słaba widoczność czy masy śniegu zalegające na dachach budynków to tylko niektóre utrudnienia i niedogodności, z którymi regularnie mierzą się alpiniści przemysłowi. Osoby profesjonalnie wykonujące ten zawód w pełni zdają sobie sprawę z istniejącego zagrożenia, dlatego oprócz odpowiednich umiejętności, dysponują również sprzętem specjalnie przystosowanym do trudniejszych warunków pogodowych.
Jakie obowiązki spoczywają na alpinistach przemysłowych w okresie zimowym?
W okresie zimowym alpiniści przemysłowi zajmują się przede wszystkim:
- Odśnieżaniem dachów – pomimo iż niektórzy starają się na własną rękę odśnieżać dachy swoich domów, ze względu na zwiększone ryzyko poślizgnięcia się oraz spadnięcia, warto powierzyć to zadanie specjalistom. Alpiniści przemysłowi nie tylko fachowo usuną zalegające masy śniegu, ale również zadbają o zabezpieczenie pobliskiego terenu, w tym osób znajdujących się w jego obszarze.
- Inspekcjami systemów odśnieżających – regularna kontrola systemów odśnieżających to obowiązek ciążący na każdym właścicielu tego typu urządzeń. Ze względu na fakt, iż znajdują się one na wysokościach, ich inspekcją zazwyczaj zajmują się właśnie alpiniści przemysłowi.
- Przeglądem rynien i dachów – chociaż zimą nasze termometry nie zawsze wskazują ujemną temperaturę, warto systematycznie wykonywać kontrolę wspomnianych elementów. Śnieg bądź lód kumulujący się w rynnach lub pokrywający dachy może zniekształcić elewację, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zawalenia dachu lub stwarzać niebezpieczeństwo dla przechodniów.
- Wieszaniem budek dla ptaków – osoby, które szczególnie cenią sobie wartości proekologiczne lub zwyczajnie mają świadomość, że zimą należy zadbać o dokarmianie ptaków, mogą być zainteresowane instalacją specjalnych, rozbudowanych domków czy budek dla ptaków.
- Myciem okien – padający śnieg oraz deszcz powodują liczne zanieczyszczenia okien. Dokładne umycie szyb, ram czy parapetów zewnętrznych, może okazać się na tyle złożone i trudne, że nie obejdzie się bez pomocy fachowca.
Pomimo iż alpiniści przemysłowi dbają przede wszystkim o bezpieczeństwo budynków, elewacji oraz najbliższego otoczenia, aby mogli w pełnie profesjonalnie i bez przeszkód wykonywać swoje obowiązki, muszą spełnić szereg wymogów. Oprócz obligatoryjnych badań lekarskich, alpiniści przemysłowi muszą zdobyć odpowiednie uprawnienia do pracy w okresie zimowym oraz posiadać specjalistyczny strój, który pozwoli uniknąć hipotermii oraz przemarznięcia.
Inspirowane: Dlaalpinisty.pl – środek do mycia elewacji