pon.. cze 24th, 2024

Pragniesz dla swojego dziecka najlepszego. Chcesz, by mogło korzystać ze wszystkich dobrodziejstw współczesnego świata? Sam znasz obce języki i czerpiesz z tego profity? A może nie otrzymałeś takiego wykształcenia i dążysz do tego, by zapewnić swojemu malcowi lepszy start, niż miałeś Ty?

Nie sposób wyliczyć, jak wiele korzyści wynika ze znajomości angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego czy włoskiego. Lepsza praca, swobodniejsze podróżowanie, większy dostęp do nowych rozwiązań technologicznych, szersze horyzonty, możliwość nawiązania kontaktów towarzyskich z obcokrajowcami – to tylko najbardziej oczywiste. Problem w tym, że nie zawsze nasza pociecha jest w stanie zrozumieć, że wysiłek, który włoży w naukę, niezwykle jej się opłaci w przyszłości.

Co możesz zrobić, by zachęcić dziecko do nauki języka obcego? Jak ułatwić mu to trudne zadanie przyswojenia obcego słownictwa, zasad gramatyki i pisowni?

  1. Daj dobry przykład

Sam władasz jakimś językiem? Używaj go przy swoim dziecku! Możesz stosować popularne zwroty, tak by mały człowiek mógł wywnioskować z kontekstu, co powiedziałeś. W razie potrzeby, tłumacz. Jeśli zdecydujesz się na taką formę wspierania nauki, pamiętaj, żeby zawsze najpierw powiedzieć słowo lub sentencję w obcym języku, dopiero potem po polsku. Dziel wypowiedź na małe fragmenty, wypowiadaj cięgiem maksymalnie jedno zdanie.

Jeśli nie znasz języka, którego uczy się Twoja pociecha, rozważ, czy się do niej nie przyłączyć. Być może będzie to dobry pretekst, by samemu się rozwinąć. Poza tym w towarzystwie nauka upływa przyjemniej. Możecie wzajemnie się przepytywać, próbować rozmawiać z użyciem obcych słów, wspierać i motywować. Twoje dziecko doceni to, że podzielasz jego trud, zdobędziesz jego szacunek, gdy pokażesz, jak mierzyć się z nowymi wyzwaniami.

  1. Pokaż, jak wiele zyska

Jeśli masz takie możliwości, umów się z dzieckiem na odwiedzenie kraju , w którym mówi się w języku, który stara się opanować (np. gdy dojdzie do określonego poziomu). Możesz mu obiecać jakąś szczególną atrakcję w tym miejscu. Jeśli nie planujesz zagranicznych wycieczek, zawsze możesz ograniczyć się do opowiadania o sytuacjach, w których znajomość obcej mowy może się przydać.

Puszczaj filmy w oryginalnym języku, jeśli młody człowiek ma ulubioną bajkę, sprawdź, czy istnieje możliwość odtwarzania mu jej bez polskiego lektora lub dubbingu.

  1. Znajdź dobrą szkołę

Najszybciej zaobserwujesz postępy, jeśli zapewnisz dziecku dobrego nauczyciela. Kursy angielskiego dla dzieci to doskonała forma nauki tego języka. W ofertach można przebierać, a pedagodzy robią wszystko, by zajęcia były ciekawe i efektywne. Nauka poprzez gry i zabawy, piosenki, wielki wybór podręczników, świetnie prowadzone konwersacje, przyjazny system oceniania postępów, sprawdzone metody zapamiętywania słówek i zasad – to wszystko znajdziesz, przeglądając proponowane programy.

Inspirowane: 123way.pl – nauka niemieckiego Toruń