pon.. cze 24th, 2024

Zapewnienie komfortowego stanowiska pracy biurowej należy do obowiązków pracodawcy. Na co należy zwrócić uwagę?

Organizacja miejsca pracy

Podstawą komfortowej pracy biurowej jest zapewnienie pracownikowi odpowiednich mebli. Biurko powinno być dopasowane do wzrostu danej osoby – najlepiej sprawdzą się biurka z możliwością regulacji wysokości. Równie ważny jest wygodny, obrotowy fotel na kółkach z oparciem, które odciąży kręgosłup i zapobiegnie bólom pleców. Fotel powinien wsuwać się pod blat biurka, tak aby pracownik podczas pracy mógł oprzeć na blacie łokcie lub nadgarstki. Nowoczesny monitor wysokiej jakości nie będzie męczył wzroku tak jak starsze sprzęty. Okablowanie należy odpowiednio zorganizować, tak aby nie przeszkadzało podczas pracy czy przemieszczania się pracowników. Musi ono być tez bezpieczne – zapobiegnie to porażeniu prądem. Oprócz mebli i urządzeń, pracodawca powinien dbać o oświetlenie pomieszczenia. Dostęp do naturalnego światła może wpływać na poziom energii pracowników. Z kolei zbyt słabe światło sztuczne spowoduje przemęczenie oczu i bóle głowy. Nie można również zapominać o odpowiedniej wilgotności, ogrzewaniu i wentylacji. Brak klimatyzacji w lecie, zbyt słabe lub zbyt mocne ogrzewanie, pojawiająca się pod wpływem wysokiej wilgotności pleśń czy też przeciwnie – suche powietrze – wpływa negatywnie na zdrowie. Rośliny nie są obowiązkowym wyposażeniem biura, jednak ich obecność wpłynie pozytywnie na samopoczucie pracowników oraz sprawią, że biuro będzie bardziej przytulne. Dodatkowo kwiaty doniczkowe produkują tlen, a wiele z nich potrafi skutecznie wyłapywać zanieczyszczenia z powietrza.

Dbanie o czystość

Oczywiście biuro musi być czyste. Kurz, alergeny czy drobnoustroje mogą narażać pracowników na różnego rodzaju choroby. Wiele firm oferuje sprzątanie biur w centrum Warszawy. Warto skorzystać z ich oferty, ponieważ profesjonalna firma sprzątająca zajmuje się tym kompleksowo. Posiada odpowiednio przeszkolonych pracowników, którzy dbają o biurka pracowników, ciągi komunikacyjne, kuchnie, toalety czy inne przestrzenie wspólne. Posiadają oni sprzęt oraz bezpieczne i skuteczne środki chemiczne, które eliminują brud, kurz czy tłuszcz. Pracownicy sprzątający zajmują się także czyszczeniem monitorów oraz dezynfekcją klawiatury, zapobiegając w ten sposób rozprzestrzenianiu się patogenów, co może znacząco ograniczyć zwolnienia chorobowe wśród pracowników biurowych.

Odpowiednio zaprojektowane i urządzone biuro wpływa znacząco na jakość i wydajność pracy. Wysokiej klasy sprzęt, meble, a także odpowiednie światło i temperatura zapobiegną schorzeniom. Pracodawca powinien także rozważyć współpracę z firmą zajmującą się sprzątaniem biur w centrum Warszawy, dzięki której biuro zawsze będzie schludne i czyste.