pon.. cze 24th, 2024

Wchodząc do budynków, niestety wnosimy na swoich podeszwach mnóstwo brudu. Najwięcej zostawiamy go najpierw przy wejściu, a przecież wejście robi na kliencie pierwsze wrażenie. Dlatego wejście musi spełniać różnorodne wymagania, w tym atrakcyjny wygląd, wysoką przepustowość (nawet w najbardziej tłocznych momentach) i doskonałą funkcjonalność. Maty wejściowe poprawiają ogólną estetykę wejścia nadając mu profesjonalny, stylowy wygląd, który sprawia, że każde pierwsze wrażenie jest wspaniałe.

Korzyści ze stosowania mat wejściowych

Maty wejściowe obniżają koszty sprzątania. Przypuszcza się, że od 70 do 80% kurzu i brudu jest wnoszonych właśnie na podeszwach butów. Dlatego korzyści z dobrego systemu mat wejściowych można mierzyć w rocznych oszczędnościach w stosunku do czasu i kosztów sprzątania. Maty wejściowe są pierwszą linią ochrony budynku przed brudem i bardzo zmniejszają ilość brudu wnoszonego na podeszwach.

Maty wejściowe chronią i zabezpieczają podłogę – ciągłe czyszczenie podłóg, również jest głównym czynnikiem wpływającym na ich zużycie. Brud i gleba mają teksturę podobną do brzytwy, które są mielone na podłodze podczas chodzenia, co skraca ogólną żywotność podłóg. Maty wejściowe wykonane są z grubszych włókien, które zostały zaprojektowane w celu ochrony podłogi – pochłaniają wiele szkodliwych drobin, które dostając się na podłogę, skróciłyby jej żywotność.

Maty wejściowe pomagają zapobiegać poślizgnięciom, potknięciom i upadkom. Poślizgnięcia i upadki są główną przyczyną wypadków przy pracy w szkołach, domach, hotelach, restauracjach i budynkach publicznych. (aż 70% wypadków dzieje się na płaskich powierzchniach).

Trzy główne przyczyny wypadków w budynkach

  • śliskie/mokre powierzchnie (woda i inne płyny),
  • przeszkody na podłodze tymczasowe i trwałe,
  • nierówne powierzchnie i zmiany poziomu,

Przy suchej pogodzie gromadzący się w wejściach brud taki jak piasek czy kawałki żwiru, działa jak miniaturowe łożyska kulkowe – gdy znajdą się między twardą powierzchnią podłogi, a gładką podeszwą. But traci wtedy przyczepność i ślizga się, powodując utratę równowagi i upadek.

Podczas złych warunków pogodowych (deszcz i śnieg), podłoga może szybko stać się śliska. Jeśli położony jest na niej dywan, może zostać nasączony, zwiększając ryzyko poślizgnięć i upadków. Maty wejściowe odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu poślizgów i upadków z powodu mokrych podłóg poprzez odpowiednie osuszanie butów. Dzięki nim osoby z upośledzeniami ruchowymi poruszające się np. o kulach, czy na wózkach inwalidzkich, mogą bezpieczniej wejść czy wyjść z budynku.

Funkcje maty wejściowej

Główną funkcją maty jest czyszczenie i suszenie butów. Odpowiednia mata wejściowa zapobiega wnoszeniu brudu i wilgoci do budynku, zmniejsza czas i koszty sprzątania wnętrza, zapobiega poślizgnięciom i upadkom, które mogą powodować mokre podłogi, chroni podłogę przed zniszczeniem absorbując większość drobin.

Rozmiar i materiał z jakiego jest wykonana oraz jej gęstość są ważne aby mata mogła dobrze wykonywać swoje główne zadanie. Ważna jest także jej trwałość, absorpcja wody i łatwość z jaką można usunąć z niej brud.

Mata wejściowa jest świetnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce zmniejszyć ilość brudu wnoszonego do budynku na podeszwach.

Inspirowane – matywejsciowe.pl – wynajem mat wejściowych