Na rynku IT panuje obecnie bardzo duży niedobór specjalistów. Liczby te sięgają 50 tysięcy miejsc pracy w Polsce oraz 800 tysięcy stanowisk w całej Europie. Taki stan rzeczy sprawia, że firmy walczą o pracownika jak w żadnej innej branży. Z tego powodu branża IT nazywana jest branżą pracownika.
Z drugiej strony utrudnienia polegają na tym, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na naukę programowania kuszeni wizją dużych zarobków. Problem polega jednak na tym, że nie zawsze są w stanie obiektywnie ocenić swoich umiejętności oraz kompetencji.
Z jednej strony pracodawcy muszą zatem walczyć o pracownika, natomiast z drugiej – muszą być uważni, aby w ich zespołach znaleźli się odpowiedni ludzie.
Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób szukać dobrych pracowników do działu IT oraz jak sprawdzić, czy rzeczywiście spełniają kryteria wymagane do pracy w tej branży.
Współpraca z uczelniami
Strategią wielu przedsiębiorstw z sektora IT jest nawiązywanie relacji z odpowiednimi osobami zanim wejdą jeszcze na rynek pracy. Powszechną praktyką jest zatem współpraca takich firm z uczelniami wyższymi.
Studentom oferowane są liczne staże oraz praktyki w dziale IT, które pozwalają im poznać świat małych i dużych projektów od wewnątrz, a nawet programy stypendialne dla najlepszych. Firmy liczą, że w ten sposób uda im się zbudować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa. Specjaliści IT mając świadomość, że i tak mogą liczyć na bardzo duże zarobki w każdej firmie, zwracają bardzo dużą uwagę na warunki pracy.
Budowanie rozpoznawalności firmy
Rzadko kiedy do firmy udaje się pozyskać specjalistę IT z doświadczeniem i wysokimi kompetencjami zamieszczając jedynie oferty pracy na portalach internetowych. Na ten moment jest bowiem w takich miejscach więcej ogłoszeń niż samych kandydatów. Z tego powodu można wysnuć tezę, że takie podejście może przynieść co najwyżej odpowiednią osobą na stanowisko z przedrostkiem “junior”.
Specjaliści IT mają bezpieczny grunt pod nogami. Nie muszą obawiać się o brak pracy, dlatego mogą przebierać w ofertach. Okazuje się, że bardzo często głównym kryterium decydującym o wyborze danej firmy jest dla nich jej rozpoznawalność oraz realizowanie innowacyjnych projektów.
Wymaga to od firm przemyślanych działań marketingowych oraz obecności w kanałach i mediach społecznościowych. Specjaliści IT lubią mieć bowiem poczucie, że pracują w prestiżowej i nowoczesnej firmie, która kreuje właśnie taki wizerunek.
System rekomendacji pracowników
Jest to jedna z lepszych metod pozyskania dobrych specjalistów do działu IT. Ludzie z tej branży z reguły dobrze się znają i bardzo często mają świadomość swoich wzajemnych umiejętności.
Z bardzo dużym prawdopodobieństwem osoba polecana przez sprawdzonego i doświadczonego specjalistę IT to również kandydat o wysokich kompetencjach. Jest to prawdopodobnie najtańsza i najszybsza metoda pozyskania nowego pracownika, a przede wszystkim wstępna weryfikacja jego umiejętności następuje już przed samą rozmową kwalifikacyjną.
Jak sprawdzić kandydata do działu IT?
Sama aplikacja i zainteresowanie ze strony kandydatów to nie wszystko. Należy bowiem sprawdzić, czy dana osoba posiada wymagane przez pracodawcę umiejętności oraz cechy osobowości. Już na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej należy upewnić się, że kandydat wykazuje się dużymi ambicjami, zaangażowaniem oraz chęcią do pracy i rozwoju.
Drugim etapem jest sprawdzenie jego zdolności. Pracodawcy dają często kandydatom zadanie logiczne do rozwiązania lub proszą np. o napisanie prostego skryptu.
Podsumowując
Branża IT w bardzo dużym stopniu różni się od innych sektorów rynku. Przedsiębiorstwa muszą dbać nie tylko o atrakcyjne wynagrodzenia dla specjalistów IT, lecz również o profesjonalne działania w obszarze Public Relations. Warto bowiem pamiętać, że w tej branży to nie pieniądze przyciągają dobrych pracowników, a prestiż i rozpoznawalność firmy.