sob.. wrz 14th, 2024

Żywotność separatora amalgamatu uzależniona jest oczywiście od ilości amalgamatu, który jest w stanie przefiltrować.

Oznacza to, że jeśli gabinet stomatologiczny, który prowadzisz przyjmuje niewielu pacjentów i tak naprawdę dość rzadko zdarza się wymieniać amalgamat, to żywotność takiego separatora ulegnie wydłużeniu. Natomiast może się zdarzyć, że na jednym unicie pracuje więcej niż jeden stomatolog, co tym samym oznacza, że w gabinecie przyjmowana jest także większa ilość pacjentów. W tej sytuacji czas użytkowania separatora ulegnie skróceniu.

Separatory nie mają wytrzymałości czasowej

Niestety na rynku nie istnieją separatory, których użytkowanie jest w stanie zagwarantować stałą wytrzymałość czasową, czyli na przykład 12 miesięcy. Przydatność i żywotność wszelkiego sprzętu zależy tylko i wyłącznie od zapotrzebowania na filtrowanie.

Gdy sprzęt traci swoje właściwości filtrujące

Separator, który kończy już swoją żywotność, a w tym także właściwości związane z filtracją, zaczyna słabiej ssać. Poznać to można po obserwacji unitu, który po prostu zaczyna pracować wolniej i mniej wydajnie. Dodatkowo woda zaczyna również wolniej spływać w spłuczce.
Zaleca się przed kupieniem separatora, aby zaopatrzyć się od razu w dodatkowy pojemnik. Będzie go można wymienić w momencie, w którym pierwszy zacznie się zapełniać.

Po całkowitym zapełnieniu urządzenia, należy zadzwonić do operatora dostawcy sprzętu. Dostarczy on nowy pojemnik, a po jego wymianie zostanie spisany protokół odbioru separatora i wystawiony certyfikat na okres 12 miesięcy. Amalgamat z separatora należy zutylizować.

Certyfikat poświadczający

Ważne jest, aby firma zajmująca się dostarczaniem i transportem separatora, była w stanie wystawić stosowany certyfikat, poświadczający stan techniczny sprzętu, a także zgodność z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Certyfikat przy każdej zmianie czy to całego sprzętu, czy jedynie pojemnika, wystawiany jest przez dostawcę ponownie, na okres ok. 12 miesięcy. W tym czasie można wymienić urządzenie. Jego zużycie uzależnione jest od ilości przefiltrowanej rtęci.

Separatory jedno i wielorazowe

Separatory jednorazowe powinny być zmieniane raz w tygodniu, a czasem częściej, jeśli istnieje taka potrzeba lub jak poleca producent sprzętu.
Separatory wielokrotnego użytku należy dezynfekować w jak najmniejszej ilości środka dezynfekującego. Należy również usunąć widoczne resztki amalgamatu z separatora, a także przechowywać go w szczelnie zamkniętym pojemniku, stosując się do zaleceń odbiorcy.

W zależności od zużycia sprzętu i ilości przefiltrowanych substancji zalecana jest wymiana pojemnika średnio jeden lub dwa razy w roku. Jest to optymalny czas, w którym najczęściej żywotność separatora ulega zakończeniu.

Uwaga! Średni czas wymiany pojemnika nie jest stałym czasem wytrzymałości urządzenia. Sprzęt z wytrzymałością czasową obecnie nie istnieje na rynku! Oznacza to, że jest to jedynie podany uśredniony czas wymiany pojemnika i nie należy się nim sugerować podczas wymiany! Każdy z separatorów w zależności od użytkowania, posiada swój własny okres żywotności.