Wybór zasłon to kwestia indywidualna – jednym zależy na zaciemnieniu pomieszczeń, innym na zachowaniu prywatności, a niektórzy cenią sobie przede wszystkim ich funkcje dekoracyjne. Poniżej zebraliśmy wskazówki, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupy zasłon okiennych
Na co zwrócić uwagę, wybierając zasłony?
Rodzaj materiału na zasłony musi zostać odpowiednio dopasowany do warunków panujących we wnętrzu. Trzeba uwzględnić przede wszystkim nasłonecznienie w pomieszczeniu. Zasłony zaciemniające powinny mieć wyższą gramaturę niż te spełniające jedynie funkcję dekoracyjną. Bardzo ważna jest również pora roku panująca na zewnątrz. W lato zdecydowanie lepiej sprawdzą się ciemne i grube tkaniny przynoszące przyjemne zacienienie i chłód, z kolei zimą, kiedy dopływ światła dziennego jest zdecydowanie krótszy i mniej intensywny, lepiej jest postawić na jasne barwy. Nasz wybór tkaniny dekoracyjnej na zasłony powinien być również podyktowany jej właściwościami. Czasami lepiej postawić na materiały lejące i nieodkształcające się, które przy niewielkim nakładzie pracy będą dobrze prezentować się w naszych oknach. Kolejnym ważnym aspektem podczas dokonywania wyboru, jest to, jaki karnisz zamontowany jest w pokoju – pamiętajmy, że cięższe zasłony wymagają bardziej masywnego karnisza.
Poniżej prezentujemy charakterystykę materiałów, z których najczęściej szyte są zasłony.
Welur i aksamit
Miękki i mięsisty materiał ociepli wnętrze i wprowadzi przytulną atmosferę. Tkanina tego typu gwarantują średnie zaciemnienie, idealnie nadają się więc do salonu czy też sypialni. Pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Są to jednak materiały wymagające w utrzymaniu. Zaleca się ich pranie w temperaturze zaledwie 30-40 stopni w siatce do firan.
Żakard
To materiał o bardzo rozbudowanych (wielkoformatowych) wzorach, jedno- lub wielobarwnych. Ta tkanina dekoracyjna idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach z klasycznym wystrojem, którym dodadzą dodatkowo elegancji. Żakard jest tkaniną miękką, dobrze układającą się. Dodatkowym atutem tej tkaniny jest dobre zacienianie.
Satyna
Charakteryzuje się przede wszystkim lekkością, dzięki czemu nie przytłacza pomieszczenia. Połyskliwa tkanina z pewnością rozjaśni pomieszczenie. Może być jedwabna, ale także bawełniana lub poliestrowa. Prawa strona materiału jest błyszcząca (wieszamy ją w kierunku pomieszczenia), a lewa matowa. Zaletą satyny jest to, że szybko schnie po wypraniu. Niestety materiał wymaga dokładnego prasowania przed powieszeniem w oknie.
Tafta
Tafta jest sztywnym materiałem, który nie nada pomieszczeniu tyle przytulności co np. welur. Ma jednak wiele zalet. W zależności od kąta padania światła mieni się. To powoduje, że kolor takiej zasłony może wyglądać inaczej o różnych porach dnia. Tafta jest mało przejrzysta, dlatego nie powinna być zawieszana w dużych oknach. Zdecydowanie poleca się używanie jej jako drobny element dekoracyjny skomponowany z innymi materiałami.
Woal
Firana uszyta z tej mlecznej tkaniny będzie lekka i łatwa w układaniu. Znakomicie przepuści światło, dlatego nie trzeba się martwić o zbyt duże zaciemnienie pokoju (zwłaszcza zimą), ale jeśli zależy nam na zachowaniu prywatności, raczej powinniśmy poszukać innego rozwiązania.
Tiul
Ta ażurowa tkanina często wykorzystywana jest jako materiał zasłon w pokojach dziecięcych. Ma dużą przezroczystość, dzięki czemu przepuszcza promienie światła. Może nie być zatem najlepszym rozwiązaniem do pomieszczeń z oknami od strony południowej, gdzie naturalnego światła jest najwięcej i podobnie jak woal, nie zapewni prywatności.
Len
Pora na omówienie naturalnego materiału. Firany uszyte z siatki lnianej to strzał w dziesiątkę dla miłośników minimalistycznego wystroju wnętrz. Można je wieszać samodzielnie lub łączyć w oknie z innymi materiałami. Aby uniknąć prasowania, najlepiej jest powiesić jeszcze lekko wilgotne zasłony w oknie. Lniany materiał jest niezwykle trwały i daje minimalistyczne wykończenie.
otula.pl – sklep z materiałami online