Odbiór mieszkania może być dla wielu osób sytuacją stresową. Nie trudno wtedy o zagapienie się i przeoczenie istotnych wad. Do tego deweloper może chcieć uniknąć poniesienia konsekwencji ewentualnych usterek oraz wykonania koniecznych poprawek. Dlatego warto spojrzeć na tę kwestię z bliska, aby wiedzieć co ewidentnie trzeba sprawdzić w trakcie odbioru technicznego mieszkania.
Pierwszą sprawą jest zgoda na użytkowanie. Na pytanie, czy pozwolenie zostało już uzyskane deweloper winien odpowiedzieć twierdząco, tak jak przewiduje ustawa deweloperska. Wtedy masz pewność, że dom przeszedł już wszystkie niezbędne odbiory wewnętrzne od wykonawcy oraz dokonano wymaganych przez prawo zgłoszeń (sanepid, straż pożarna). Odpowiedź przecząca powinna wzbudzić szereg wątpliwości. W tym przypadku bezwzględnie wymagaj podania przyczyny takiego stanu oraz określenia konkretnej daty, kiedy pozwolenie zostanie ostatecznie uzyskane. Czym może grozić jego brak? Choćby konsekwencjami finansowymi. Nie do końca wyjaśniona sprawy związane z przyłączami mogą skutkować naliczaniem opłat za media według taryfy budowlanej.
Umowa zawarta z deweloperem powinna zawierać informacje dotyczące standardu w jakim ma zostać przekazana nieruchomość. Widnieje tam opis materiałów zużytych do budowy oraz wyszczególnione są elementy wyposażające dany lokal, klatki schodowe i otoczenie domu. Im bardziej dokładne ustalenia obejmujące umowę, tym prostszy staje się odbiór techniczny mieszkania. Przepisy ogólne nie zawierają definicji terminu stanu deweloperskiego – z tego powodu zapisy nakreślone w umowie mają tak bardzo kluczowe znaczenie.
Bywają przypadki, gdy w prospekcie informacyjnym deweloperzy zobowiązują się do użycia materiałów o wysokiej jakości, natomiast zapis umowny uwzględniają rozwiązania alternatywne, dzięki czemu mają możliwość wykorzystania materiałów tańszych, o dużo gorszej jakości, nie ryzykując przy tym ewentualnej reklamacji jaką mógłby wnieść klient. Najlepiej jest przygotować plan mieszkania wraz ze schematami instalacji sanitarnej oraz elektrycznej, czyli z oznaczonymi miejscami odbioru (punktami świetlnymi, wprowadzeniem wody, odpływami i tak dalej). Na jego kopię później będzie możliwość nanoszenia uwag.
Jeżeli Twoja wiedza na tematy związane z budownictwem jest niekompletna, powinieneś skorzystać z usług profesjonalisty, który pomoże w momencie odbioru. Specjalista powinien mieć odpowiednią praktykę – najlepiej gdyby to był inspektor nadzoru obeznany w sprawach norm budowlanych. Wiele firm oferuje usługi tego typu. Koszty takiego przedsięwzięcia wynoszą kilkaset złotych. Zależne są od metrażu lokalu oraz stopnia szczegółowości ogólnej oceny (użycie specjalistycznego sprzętu takiego jak np. kamera termowizyjna obejmuje dodatkową wycenę). Inwestorzy zazwyczaj rezygnują z takowych usług, a – co gorsza – odbierają mieszkanie pod sporą presją czasu. Dzieje się tak z powodu chęci jak najszybszej wyprowadzki i ignorancji niewielkich usterek w przekonaniu, że podczas prac wykończeniowych szybko je zlikwidują. Deweloperzy niekiedy celowo dokonują wydłużenia terminów przeznaczonych na usunięcie defektów, licząc tym samym na odstąpienie klienta od reklamacji. Fachowy doradca podczas odbioru pomoże wychwycić usterki, ale też powie o kosztach ich eliminacji. Wynajęcie takiej osoby ułatwi negocjacje z deweloperem ostatecznej ceny mieszkania.
Źródło: www.odbiorymieszkan.eu – nadzór budowlany warszawa