pon.. cze 24th, 2024

Prowadzenie punktu ksero wiąże się z koniecznością jego wyposażenia w określony sprzęt. W oparciu o niego można realizować usługi związane z drukowaniem, kopiowaniem oraz bindowaniem dokumentów. Obecnie punkty ksero najczęściej spotykamy w pobliżu uczelni i innych placówek edukacyjnych, a także biurowców oraz w mniejszych miastach. Jakie urządzenia i akcesoria muszą znaleźć się w dobrze funkcjonującym i kompleksowym punkcie ksero?

Co powinno znaleźć się w punkcie ksero?

Główne usługi, które świadczą punkty ksero, to oczywiście drukowanie i kopiowanie dokumentów. Tu niezbędne będzie wyposażenia takiego punktu w wysokiej jakości sprzęt wielofunkcyjny, na przykład w drukarkę przemysłową. To wydajny sprzęt, który umożliwi drukowanie, kopiowanie oraz skanowanie dokumentów na życzenie klientów. Dobrym wyborem będzie również niszczarka do papieru, która pomoże w zachowaniu porządku w punkcie ksero i prawidłowej utylizacji błędnie wydrukowanych stron oraz innych dokumentów, które powinny zostać zniszczone. Bardzo dużą popularnością cieszą się niszczarki takich producentów jak Kobra, Wallner, Fellowes, Rexel, Leitz, czy HSM. Poza drukarką warto mieć również komputer, gdzie wgrywane i obsługiwane będą pliki klientów. Dzięki niemu możliwa będzie również ewentualna edycja dokumentów.

Popularną usługą w punktach ksero jest również laminowanie dokumentów, które zwiększa ich trwałość. W związku z tym w takim miejscu warto postawić na wydajny laminator klasyczny lub rolowy. Wśród producentów tych narzędzi znajdują się takie firmy jak Leitz iLAM, SKY oraz Vision G60. W punkcie ksero niezbędne może być również cięcie dokumentów. Wówczas z pomocą przyjdzie trymer biurowy, dzięki któremu pracownicy takich miejsc bez trudu dotną dokumenty do rozmiarów. Alternatywą dla trymerów mogą być gilotyny.

Co potrzebne jest do bindowania dokumentów?

Wśród usług punktów ksero bardzo często znajduje się również bindowanie dokumentów. To usługa z zakresu introligatorstwa, która pozwala na łączenie ze sobą luźnych kartek papieru. W ten sposób drukuje się i binduje między innymi prace dyplomowe. Co musi znaleźć się w punkcie ksero, aby usługa ta mogła być wykonywana? Oczywiście musi tam być bindownica, która pozwala na łączenie dokumentów. Bardzo wydajne są elektryczne bindownice marki CombBind, na przykład modele C200E oraz C210E, które pozwalają na łączenie wydruków w formacie A5, A4 i A3. Alternatywą mogą być ręczne bindownice, na przykład XP5 lub X5.

W punkcie ksero powinna być również wysokiej jakości folia do bindowania, które mogą posłużyć jako okładki dokumentów. Warto postawić na różne kolory, dzięki czemu klienci będą mogli dobrać barwę okładki do swoich potrzeb i preferencji. Folie dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu przystosowane są do wykorzystywania przy różnych formatach dokumentów. Dobrym wyborem będą również grzbiety do bindowania, które odpowiadają za połączenie kartek w całym procesie. Najczęściej są one drutowe i mogą być różnych rozmiarów, w zależności od formatu kartek oraz liczby bindowanych stron w dokumencie. Dużą popularnością cieszy się również bindownica termiczna, która pozwala na łączenie dokumentów przy użyciu wysokiej temperatury i elastycznych okładek, które zajmują mniej miejsca. Ciekawymi modelami są T-80 lub TB200. Termiczna bindownica również powinna znaleźć się na wyposażeniu punktu ksero.

Wymienione w artykule narzędzia i akcesoria, pozwolą na prowadzenie kompleksowych usług ksero oraz usług pobocznych, związanych z drukiem i oprawą dokumentów.