Czym jest i na czym polega osuszanie mieszkania?
Nie brakuje firm, które oferują osuszanie mieszkań, ale nie każdy wie, na czym polega taki proces, oraz po co i kiedy się go stosuje. Osuszanie mieszkań polega na nagrzewaniu murów do wysokiej temperatury, przez co niebezpieczna wilgoć odparuje. W ten sposób można przywrócić świeżość mieszkaniu, a wilgotność powietrza zostanie przywrócona do równowagi. Należy mieć na uwadze, że po pewnym czasie użytkowania mieszkania taki proces może być konieczny, ponieważ wilgoć w pomieszczeniach może zrobić wiele szkód. Pojawić mogą się między innymi grzyby, a co za tym idzie może to stanowić zagrożenie zdrowia dla mieszkańców. W nielicznych przypadkach wilgoć w domu może dojść do tego stopnia, że będzie to miało negatywny wpływ na kondycję ścian.
Mikrofale, czyli sposób na walkę z wilgocią w ścianach
Stosowanie mikrofal również może pomóc pozbyć się wilgoci ze ścian. Jest to jednak proces, który wykonywać powinny tylko doświadczone oraz polecane ekipy. Proces ten wygląda podobnie do elektroosmozy z tą różnicą, że mikrofale wypychają wilgoć w stronę zewnętrznych części muru, skąd następnie jest odparowywana. Proces ten dodatkowo niszczy całe życie biologiczne, czyli pozbywa się wszystkich grzybów oraz pleśni, jeśli takie wystąpią.
Kiedy należy zdecydować się na osuszanie mieszkania?
Jeśli w naszym mieszkaniu pojawiające się plamy wilgoci lub też zaobserwowaliśmy grzyby lub pleśń – należy zdecydować się na inwestycję w usługę osuszania ścian. Jest to zabieg niezbędny również po zalaniu mieszkania lub wiosennego podniesienia wód gruntowych, które powoduje zawilgocenie piwnic czy przydomowych garaży.
Wilgoć często jest niemożliwa do wykrycia na własną rękę, więc warto zainwestować w jedno z dostępnych na rynku urządzeń umożliwiających sprawdzenie poziomu wilgoci w naszym mieszkaniu.
Jakie są przyczyny zawilgocenia ścian?
Pierwszą przyczyną może być wysoki poziom wód gruntowych – może się zdarzyć, że w różnych okresach roku poziom wód się podnosi, co oddziałuje nieodpowiednio na nasze ściany.
Nieszczelność instalacji wewnętrznych – może to być nieszczelność kanalizacji sanitarnej oraz instalacji wodnej w budynku. Problematyczne są również błędy konstrukcyjne w systemie dachowym lub też niewystarczające osuszenie budynku tuż po jego postawieniu lub wyremontowaniu.
Podsumowanie
Jeśli w naszym domu znajduje się wilgoć, powinniśmy zainteresować się procesem osuszania, ponieważ wilgoć może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia domowników. Nasz dom możemy również zabezpieczyć przed zawilgoceniem. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Kolejnymi istotnymi kwestiami mogą być: wykonanie drenaży przy fundamentach oraz montaż brakujących izolacji dla wskazanych elementów budynku. Ściany należy zaimpregnować specjalnym preparatem przeciwgrzybicznym lub też przeciwpleśniowym.