sob.. wrz 14th, 2024

USG jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w przypadku wielu schorzeń i urazów. Niestety USG poza zaletami, posiada również pewne wady, na przykład charakteryzuje się małą czułością w rozpoznawaniu wczesnych zmian niedokrwiennych. Dlatego bardzo ważnym wydarzeniem na początku lat 80. ubiegłego stulecia było wprowadzenie do diagnostyki badania metodą Dopplera. Wykorzystuje ono znany w fizyce efekt Dopplera (występuje, kiedy źródło i/lub odbiornik fali są w ruchu). O tym, kiedy wykonać USG Dopplera tętnic nerkowych dowiecie się w tym artykule.

USG Dopplera – przemiany na przestrzeni lat

USG Dopplera udoskonalono na przełomie lat 80. i 90. o obrazowanie metodą duplex Doppler z kolorowym odwzorowywaniem przepływu, określane jest mianem kolorowego Dopplera. Na tym jednak nie koniec, ponieważ w aparatach ultrasonograficznych najnowszej generacji można także uzyskiwać obrazy w systemie Triplex, który pozwala na precyzyjne badanie prędkości przepływu krwi w małych naczyniach. Na skuteczność USG Dopplera wpływ mają również zastosowane środki kontrastujące. Zwiększają one echogenność krwi przepływającej w naczyniach i pozwalają na uzyskanie dalszej poprawy wizualizacji pni tętnic.

Szerokie zastosowanie USG Dopplera

W USG metodą Dopplera fala dźwiękowa (o częstotliwości przekraczającej 2,5 MHz) wysłana przez specjalną głowicę, odbija się od ośrodka będącego w ruchu i następnie powraca do głowicy. Dzięki zastosowaniu efektu Dopplera w medycynie możliwa stała się rejestracja zmian częstotliwości fal ultradźwiękowych odbitych od płynącej krwi. Natomiast postęp technologiczny umożliwił wizualizację tych zmian na monitorze.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci USG dopplerowskie stało się jednym z podstawowych badań w diagnostyce oraz leczeniu chorób naczyniowych. Pozwala ono zmierzyć przepływ krwi w żyłach i tętnicach. USG wykorzystujące efekt Dopplera daje pojęcie o przekroju, wydolności naczyń i pozwala:

  • zobaczyć, w którym miejscu dochodzi do cofania krwi,
  • gdzie krew płynie szybciej lub wolniej,
  • na bardzo precyzyjną lokalizację nawet małych naczyń odpowiadających za zaopatrywanie poszczególnych struktur,
  • na precyzyjną diagnostykę naczyń obwodowych, w tym tętnic nerkowych.

Badanie dopplerowskie tętnic nerkowych

USG dopplerowskie tętnic nerkowych daje możliwość ich uwidocznienia, optymalnie na całej długości, aż po wnękę. Pozwala na przeprowadzenie pomiaru prędkości przepływu w początkowych odcinkach tych naczyń i analizę spektrum przepływu w rozgałęzieniach wewątrznerkowych. W trakcie badania doplerowskiego ocenia się przepływ krwi na odcinkach gdzie najczęściej są zlokalizowane zwężenia o etiologii miażdżycowej.

USG Dopplera u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym

Specjalista zleca wykonanie USG tętnic nerkowych w celu oceny struktury nerki. Badanie ultrasonograficzne metodą Doppler jest jednym z podstawowych badań nieinwazyjnych w diagnostyce zwężenia tętnicy nerkowej, będącego przyczyną nadciśnienia naczyniowo-nerkowego prowadzącego często do niewydolności nerek wymagającej leczenia nerkozastępczego.

Za wykonaniem USG dopplerowskiego przemawiają objawy nadciśnienia naczyniowo-nerkowego, w tym między innymi:

  • szmer w nadbrzuszu,
  • pogarszanie się funkcji nerek,
  • obniżone stężenie potasu we krwi,
  • asymetria rozmiarów nerek,
  • ogólne objawy miażdżycy tętnic,
  • gwałtowne pogorszenie dotychczas dobrze kontrolowanego nadciśnienia.

Pozostałe wskazania do wykonania USG Dopplera tętnic nerkowych

Wskazaniem do wykonania dopplerowskiego badania USG przepływów nerkowych i okolicznych naczyń jest również:

  • podwyższone wartości parametrów nerkowych w badaniach laboratoryjnych,
  • podejrzenie zakrzepicy żyły nerkowej,
  • stwierdzone nieprawidłowości w obrębie nerki, takie jak np. guz nerki, marskość,
  • podejrzenie żylaków powrózka nasiennego,
  • monitoring pracy nerki przeszczepionej.

Jak przygotować się do badania?

Badanie może nie przynieść czytelnego wyniku jeśli nie spełnionych będzie kilka prostych zasad. W przeddzień badania USG tętnic nerkowych zalecana jest dieta lekkostrawna. Przed badaniem nie można spożywać posiłków min. Przez 5 godzin. Jeżeli to możliwe, dnia poprzedniego i w dniu badania pacjent powinien przyjąć Espumisan. Ponadto na około 2-3 godziny przed badaniem należy wypić 2-3 szklanki niegazowanej wody i nie oddawać moczu. Przed badaniem warto zrezygnować z palenia papierosów i żucia gumy. Badanie USG Dopplera tętnic nerkowych wykonywane jest u pacjentów w pozycji leżącej.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl