śr.. paź 9th, 2024

Systemy klimatyzacyjne to urządzenia działające na zasadzie rewersyjnej pompy ciepła. Latem klimatyzacja może chłodzić, a zimą grzać. Jak to rozwiązanie wygląda w praktyce?

Latem chłód, zimą ciepło – idealne rozwiązanie do obiektów mieszkalnych i komercyjnych

Wykorzystanie systemów klimatyzacji przez cały rok wydaje się rozwiązaniem idealnym. Inwestycja, która pokrywa zapotrzebowanie obiektu na chłód latem i ciepło zimą byłaby rozwiązaniem dla wszystkich obiektów i zmieniłaby postrzeganie konieczności budowy innych instalacji centralnego ogrzewania w budynkach. Każdy klimatyzator typu split jest rewersyjną pompą ciepła, dzięki której latem jednostka wewnętrzna chłodzi, a zewnętrzna grzeje, a zimą może pracować odwrotnie – tj. agregat może chłodzić, a klimatyzator wewnątrz pomieszczeń grzać emitowane powietrze.

Ograniczenia wykorzystania klimatyzacji zimą

Wielofunkcyjność klimatyzacji ma jednak swoje ograniczenia. Dotyczą one przede wszystkim grzania i wynikają głównie z temperatury otoczenia. Tradycyjne klimatyzatory split mogą ogrzewać pomieszczenia do temperatury powietrza panującej na zewnątrz obiektu w wysokości -15oC. W niższej temperaturze urządzenia po prostu mogą przestać działać. Oznacza to, że w polskich warunkach sprawdzą się jako ogrzewanie wspomagające to innego systemu centralnego ogrzewania. Za to z powodzeniem mogą być wykorzystywane jesienią i wiosną, kiedy temperatury nie sięgają dużych mrozów.

Na rynku dostępne są także klimatyzatory dedykowane terenom o niższych temperaturach, niż te panujące w umiarkowanej strefie, w której położona jest Polska. Rozpiętość temperaturowa pracy takich urządzeń jest większa – zapewniają one sprawne ogrzewanie do temperatury -25oC. Do takich klimatyzatorów należy na przykład seria Cold Region przygotowana przez markę Daikin.

Czy ogrzewanie klimatyzacją jest energooszczędne?

Z pewnością jest tańsze od tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. Jednocześnie warto napisać, że wydajność energetyczna urządzeń spada wraz ze spadkiem temperatury otoczenia. Wiązane jest to ze słabszym wykorzystaniem energii odnawialnej z otoczenia i dostarczaniem mniejszej mocy cieplnej.

Niemniej jednak cenione marki oferują urządzenia charakteryzujące się wysokimi klasami energetycznymi – na przykład klimatyzator DAISEIKAI 9 marki Toshiba charakteryzuje się klasą energetyczną A+++ dla grzania i wysokimi wskaźnikami wydajności sezonowej SCOPE – 5,20, które gwarantują nie tylko efektywne grzanie zimą do temperatury -15oC, ale także niskie rachunki za zużycie prądu.

Jednocześnie wykorzystanie klimatyzacji jako ogrzewania w okresach jesieni czy wiosny, kiedy temperatury otoczenia nie są tak drastycznie niskie, doskonale się sprawdza i gwarantuje komfortowe warunki wewnątrz obiektów. Spełnia także oczekiwania użytkowników w zakresie wygody korzystania z rozwiązań opartych na klimatyzacji. Jednocześnie warto podkreślić, że ogrzewanie oparte o system klimatyzacji jest przyjazne dla środowiska, bo ekologiczne.

Klimatyzacja zimą – jak ją wykorzystać?

Systemy klimatyzacyjne mogą w obiektach pełnić funkcję ogrzewania. Jak już wspomnieliśmy, tradycyjne urządzenia typu split pracują jednak do temperatury -15 C. Dlatego też każdy obiekt wykorzystujący klimatyzację jako źródło ogrzewania w czasie chłodniejszych miesięcy musi być wyposażony w alternatywne źródło ciepła, które przejmie funkcję ogrzewania w niższych temperaturach.

W wybudowanych już domach, gdzie istnieje tradycyjny system centralnego ogrzewania oparty o kotły opałowe lub gazowe, klimatyzacja może być wykorzystywana zamiennie z piecem. W domach nowo budowanych, gdzie dopiero planuje się sieci grzewcze zaleca się budowę alternatywnych, ekologicznych rozwiązań typu konwektory elektryczne. Tu jednak istotną rolę pełni zachowanie ciągłości w dostępie do energii elektrycznej – czyli instalacja zasilania awaryjnego w razie przerwy w dostawach prądu.

Koszty ogrzewania klimatyzacją

Układ klimatyzacji typu split to koszt od 1000 PLN do kilku tysięcy. Warto zainwestować w klimatyzację wykorzystującą technikę inwerterową – np. w urządzenia marki Toshiba, które z jednej strony są niezwykle energooszczędne, z drugiej strony bardzo wydajne. Decydując się na wykorzystywanie klimatyzacji zimą oszczędza się także na montażu instalacji hydraulicznej niezbędnej do obsługi tradycyjnego centralnego ogrzewania.

Dla oszacowania kosztów eksploatacji klimatyzacji można posłużyć się założeniem, że 1 kW odpowiada ogrzaniu/schłodzeniu 10m2 powierzchni. Na tej podstawie można określić kwotę, jaką będzie trzeba ponieść na energię elektryczną, którą będzie się wykorzystywać do obsługi klimatyzatorów.

Klimatyzacja wykorzystywana przez cały rok to rozwiązanie, które jest zarówno ekonomiczne, jak i proste w obsłudze. Do tego dochodzą względy estetyczne oraz komfort oddychania czystym, przefiltrowanym powietrzem, co szczególnie docenia się w okresach narażonych na powstawanie smogu.

Źródło: Montaż klimatyzacji – Clima