Kompozycje z roślin stabilizowanych to innowacyjna forma zaaranżowania wnętrza zielenią. Rośliny stabilizowane zastosowane we wnętrzu nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, fachowej wiedzy ani ręki do kwiatów. Kompozycje pozwalają urozmaicić przestrzeń domową lub firmową i dodać jej naturalistycznego akcentu. Dopełniają wielu wnętrzarskich stylów i mogą być zastosowane w niemal każdym miejscu. Ale co czyni kompozycje z roślin stabilizowanych tak atrakcyjnym, a jednocześnie praktycznym i uniwersalnym wyborem?
Jakiej pielęgnacji wymagają kompozycje z roślin stabilizowanych?
Być może nie uwierzysz, ale w zasadzie – żadnej! Rośliny wykorzystywane do tworzenia zielonych paneli, to rośliny martwe, zatem nie wymagają ogrodniczej troski. Ich piękny, naturalny wygląd jest niejako zatrzymany w czasie w procesie konserwacji. Zabezpieczona tkanka roślinna nie ulega żadnym wizualnym zmianom – roślina nie rozwija się, nie rośnie i się nie starzeje, ani nie rozkłada. Jej płynne życie sprzed konserwacji zostało z niej wyparte poprzez zanurzenie w specjalnie sporządzanym roztworze na bazie gliceryny. Po tym zabiegu roślina się stabilizuje i może być wykorzystana do stworzenia unikalnego panelu z mchu, a następnie do zbudowania zielonej ściany.
Jak wyczyścić zieloną ścianę?
Zakonserwowane rośliny wykorzystywane do produkcji paneli z mchu są antystatyczne. Oznacza to, że kurz na nich nie osiada, zatem nie wymagają one odkurzania ani czyszczenia na mokro. Przeciwnie – dotykania zielonych ścian należy się wystrzegać, bowiem naraża się je wówczas na mechaniczne uszkodzenia. Wtedy także zostawia się na nich tłuszcz i brud, który zawsze znajduje się na dłoniach. Roślin stabilizowanych nie można również moczyć czy, nawet delikatnie, pryskać wodą. Działanie takie nie może przynieść roślinie żadnej korzyści, bowiem nie zachodzą w niej procesy życiowe. Ponadprzeciętnie podniesiona wilgoć w pomieszczeniu także może przyczynić się do niszczenia zielonej ściany. Panele z mchu i innych roślin stabilizowanych można umieścić we wnętrzu całkowicie pozbawionym dostępu do światła słonecznego, ponieważ ono także nie jest roślinom do niczego potrzebne. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, czy zielona ściana nie będzie poddana bezustannemu i bezpośredniemu nasłonecznieniu, ponieważ może to w przyśpieszonym tempie doprowadzić ozdobę do płowienia czy kruszenia. Nie należy też przejmować się rozwojem grzybów i pleśni na stabilizowanych roślinach, gdyż nie stanowią sprzyjającego środowiska dla tych organizmów. Nie zasiedlają ich także owady.
Jak wygląda proces tworzenia paneli z mchu?
Etap twórczy poprzedza gruntowne przygotowanie materiałów do wykonania kompozycji z roślin stabilizowanych. Historia zielonej ściany zaczyna się od hodowli pięknych okazów roślin. Gdy osiągną one najpiękniejsze stadium swojego rozwoju, wówczas są starannie zbierane i poddawane procesowi impregnacyjnemu. W jego wyniku tracą funkcje życiowe odpowiednie dla roślin i stają się trwałą, botaniczną ozdobą. Następnie przychodzi pora na pracę kreatywną… Najpierw obmyślane jest ewentualne „pofałdowanie terenu”, atrakcyjna kolorystyka i kompozycja gatunków roślin. Elementy zielone są następnie pieczołowicie mocowane na specjalnych, stabilnych stelażach lub w ozdobnych pojemnikach czy na formach, kiedy są częścią wolnostojącej kompozycji. Panele z mchu są przygotowywane w różnych, zależnych od potrzeb klienta proporcjach i rozmiarach. Gotowe panele montuje się w celu budowy zielonej ściany w dwojaki sposób; panele można przytwierdzić bezpośrednio do ściany lub do uprzednio przygotowanych profili.