sob.. wrz 14th, 2024

Sprężone powietrze to popularne medium wykorzystywane do zasilania urządzeń. Znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i usługach.

Sprężone powietrze jest źródłem energii szeroko wykorzystywanym w zakładach przemysłowych i usługowych. Jego popularność wynika z bezpieczeństwa użytkowania, elastyczności zastosowań oraz konkurencyjności w zakresie kosztów eksploatacyjnych. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość precyzyjnego wyboru kompresora do indywidualnych potrzeb poszczególnych branż gospodarki.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń różniących się zarówno konstrukcją, jak i zasadami działania, regulacją prędkości i wykorzystaniem czynnika roboczego.

Poniżej przedstawimy typoszeregi kompresorów znajdujących zastosowanie w usługach i przemyśle.

Sprężarki śrubowe

Sprężarki śrubowe to najpopularniejszy rodzaj kompresorów. Ich zasada działania polega na sprężaniu gazu poprzez zmniejszenie przestrzeni pomiędzy śrubami/wirnikami zamontowanymi wewnątrz urządzenia. W wyniku sprężania gazu urządzenie emituje powietrze charakteryzujące się zwiększonym ciśnieniem.

W przypadku sprężarek śrubowych kluczową rolę pełni szczelność poszczególnych elementów urządzenia. Każda nieszczelność wiąże się z dużymi stratami w efektywności sprężania i ilości produkowanego gazu. Zaletą prezentowanych kompresorów jest możliwość wytwarzania sprężonego powietrza o  szerokim spektrum ciśnienia, dzięki czemu znajdują one zastosowanie w procesach produkcyjnych o zróżnicowanej specyfice.

Sprężarki śrubowe z powodzeniem są wykorzystywane w przemyśle spożywczym, elektronicznym, medycznym i farmaceutycznym oraz petrochemicznym.

Szczególnym rodzajem sprężarek śrubowych kompresory śrubowe o zmiennej wydajności. Powstały na bazie tej samej technologii, co tradycyjne sprężarki śrubowe, jednakże umożliwiają płynną regulację wydajności. Dzięki temu technologicznemu rozwiązaniu, sprężarki o zmiennej wydajności doskonale dopasowują się do indywidualnych potrzeb zakładu przemysłowego. Co więcej, mogą one wytwarzać zmienną ilość sprężonego powietrza dostosowaną do chwilowego zapotrzebowania procesu technologicznego. W ten sposób przyczyniają się do zoptymalizowania kosztów eksploatacyjnych związanych z poborem energii elektrycznej wykorzystanej do produkcji sprężonego gazu. Szacunkowe dane wskazują, że średniej wielkości zakład produkcyjny może zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych wykorzystując sprężarki o zmiennej wydajności.

Sprężarki bezolejowe – dla wymagających branż przemysłu

Systemy wytwarzania sprężonego powietrza mogą jako czynnik smarujący i chłodzący wykorzystywać olej  lub wodę. Pierwsze produkują powietrze zanieczyszczone cząstkami oleju. Zazwyczaj kompresory takie wyposażone są w dodatkowe urządzenia, których zadaniem jest usuwanie z gazu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń (filtry, osuszacze, separatory cyklonowe, separatory kondensatu czy spusty kondensatu).

Jednakże 100% czystości sprężonego powietrza gwarantują sprężarki bezolejowe. Jako substancję smarującą mogą wykorzystywać wodę, która skutecznie uszczelnia elementy sprężające, jak i doskonale odprowadza ciepło. Sprężone powietrze, wytwarzane przez te urządzenia, jest wolne od cząstek oleju, dzięki czemu może być wykorzystywane w branżach wymagających wysokiej jakości medium, w tym w przemyśle:

  • spożywczym,
  • farmaceutycznym,
  • optycznym,
  • elektronicznym.

Sprężarki tłokowe

To najstarszy i zarazem najbardziej konwencjonalny typ kompresorów dostępnych na rynku. Przy wytwarzaniu sprężonego powietrza wykorzystują one posuwisty ruch tłoka w cylindrze. Urządzenia te posiadają mniejszą moc, niż sprężarki śrubowe, co sprawia, że sprawdzają się doskonale w mniejszych zakładach przemysłowych i warsztatach. Producenci proponują kompresory tłokowe o mocy od 1,5 kW w górę , które generują gaz o ciśnieniu nawet  do 420 barów.

Sprężarki tłokowe sprawdzają się doskonale w układach modułowych, dzięki temu można dowolnie rozbudowywać systemy funkcjonujące już w zakładach. Wśród kompresorów tłokowych wyróżnić można:

  • sprężarki olejowe
  • sprężarki bezolejowe
  • doprężacze

Turbosprężarki

Tu urządzenia dedykowane zakładom przemysłowym generującym wysokie zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Turbosprężarki, dzięki mocy sięgającej nawet 2000 kW mogą wytwarzać sprężone powietrze na poziomie kilkuset m3/min. Ich zaletą są niskie koszty wytworzenia 1m3, co zawdzięczają:

  • wysokiej sprawności,
  • płynnej regulacji wydajności,
  • ograniczeniem strat związanych z przeniesieniem napędu,
  • ograniczenie strat powietrza.

Stosuje się je w dużych zakładach przemysłowych głównie w rafineriach, hutach stali, fabrykach motoryzacyjnych czy chemicznych.

Źródło: Almig – Sprężarki powietrza