sob.. wrz 14th, 2024

Zlecając drukarni realizację projektu, klienci oczekują, że produkt będzie spełniał ich oczekiwania. W przypadku dużych zleceń i zautomatyzowanych procesów produkcyjnych potrzebne jest wdrożenie ściśle określonych procedur, dzięki którym będzie można na bieżąco monitorować jakość wytwarzanych produktów. A jakie urządzenia są niezbędne, by kontrolować proces produkcyjny w drukarni?

Spektrofotometr – charakterystyka i zastosowanie

Spektrofotometr to urządzenie, które służy do mierzenia ilości światła absorbowanej przez daną próbkę. W ten sposób można określić dokładny kolor barwy, by porównać go z oryginałem. Spektrofotometry są powszechnie wykorzystywane do kontroli druku arkuszowego, a przy ich użyciu można zmierzyć ilość światła absorbowanego przez różnego rodzaju materiały takie jak papier, metal, tkaniny, plastik, a nawet płyny. Spektrofotometry tworzą krzywą spektralną w postaci wzoru, na podstawie którego można monitorować spójność wybranego koloru na każdym etapie realizacji zamówienia. Takie urządzenie drukarnie mogą nabyć w wersji przenośnej lub stacjonarnej, a doświadczony doradca pomoże dobrać optymalny model do rodzaju wykonywanej pracy.

Urządzenia do proofingu – jak zapobiec niechcianym różnicom kolorów?

Urządzenia do proofingu umożliwiają wykonanie próbnego wydruku, za pomocą którego można sprawdzić, jak projekt stworzony w programie komputerowym będzie wyglądał w rzeczywistości. Może się bowiem okazać, że kolory, które idealnie wyglądają na ekranie komputera, po wydrukowaniu nie będą dobrze ze sobą współgrały. Dlatego proof warto wykonać przed rozpoczęciem realizacji zlecenia, aby uniknąć niechcianej rozbieżności kolorów. Co ważne urządzenia do proofingu wiernie odwzorowują jakość wydruku i można je dowolnie kalibrować w zależności od indywidualnych potrzeb klienta.

Densytometr i komory świetlne

Densytometr to specjalistyczne urządzenie, które pozwala monitorować mechaniczne parametry druku mające bezpośredni wpływ na jakość finalnie otrzymanego produktu. Za pomocą densytometru operator maszyny drukarskiej sprawdzi gęstość farby stałej, wzrost wartości tonalnej i wsiąkliwość farby, dzięki czemu uzyska grafikę, która będzie spełniała najwyższe standardy. Odbiór danego produktu będzie również zależny od zastosowanego oświetlenia. Dlatego chcąc uzyskać najlepsze efekty wizualne, trzeba sprawdzić, jak poszczególne kolory będą wyglądały w różnych warunkach oświetleniowych. Do tego celu warto użyć komór świetlnych, dzięki którym można szybko i sprawnie wykryć wady produktu, porównać dowolne produkty między sobą lub zweryfikować zgodność produktu z wymogami klienta. Nowoczesne komory świetlne mogą wiernie odwzorowywać światło dzienne, światło emitowane przez żarówki wolframowe, świetlówki w kolorze ciepłym białym, a nawet żarówki LED.

Korzystając z nowoczesnych urządzeń do kontrolowania jakości wydruku, można zoptymalizować proces realizacji danego projektu. W efekcie klient uniknie sytuacji, w której cała partia produktu będzie niezgodna z oczekiwaniami. Stosowanie spektrofotometrów, urządzeń do proofingu, densytometrów i komór świetlnych, pozwoli uzyskać najlepsze możliwe rezultaty i umożliwi wierne odwzorowanie każdego projektu.