Proces produkcji najczęściej wymaga wykonywania powtarzalnych czynności. Wydajność każdego pracownika zaczyna zmniejszać się po kilku godzinach pracy. Natomiast automaty mogą pracować przez całą dobę. Dlatego coraz więcej firm wprowadza takie rozwiązanie. Jakie kryteria warunkują zastosowanie zrobotyzowanych stanowisk w procesie produkcji?
Kryteria zastosowania stanowiska zrobotyzowanego w zakładzie produkcyjnym
Zastosowanie robotyzacji w procesie produkcji zwiększa jej wydajność i jednocześnie pozwala uzyskać wysokiej jakości produkty. Wiele firm coraz częściej stosuje roboty, aby sprostać wymaganiom rynku. Do głównych kryteriów zastosowania stanowiska zrobotyzowanego w procesie produkcji należą:
- wyższa produktywności i wydajności pracy, która przekłada się na większe zyski firmy,
- obniżenie kosztów produkcji, ponieważ automaty w przeciwieństwie do ludzi mogą pracować 24h/dobę ze stałą wydajnością,
- większa kontrola nad procesem produkcyjnym dzięki zintegrowanemu oprogramowaniu,
- uzyskanie wysokiej jakości produktów, ponieważ automaty mogą precyzyjniej wykonać dany element niż człowiek, a w niektórych przypadkach są wręcz niezastąpione,
- redukcja błędów popełnianych przez pracowników, co zapobiega stratom materiałów.
Procesy produkcji, w których stosowane są stanowiska zrobotyzowane
Wykonanie niektórych elementów z „aptekarską” precyzją może okazać się niemożliwe, jeśli przedsiębiorca zda się wyłącznie na zasoby ludzkie. Roboty pracują szybciej niż ludzie, a rola przeszkolonego pracownika w ich obsłudze, najczęściej sprowadza się do zaprogramowania sterownika danego urządzenia. Dlatego coraz więcej firm stosuje następujące rozwiązania:
- Prasy krawędziowe – zrobotyzowane stanowiska w zakładzie pracy z tego typu urządzeniami, zwiększa wydajność produkcji przy zleceniach powtarzalnych. Blachy są automatycznie pobierane z taśmociągu lub z pola załadunkowego i umieszczane na prasie. W zależności od modelu, automaty mogą przenosić, obracać i zaginać blachy o różnej grubości, dzięki czemu pracują wydajniej niż ludzie. Materiał umieszczany jest na specjalnym stole pozycjonującym. Dzięki temu za każdym razem uzyskane krawędzie elementy posiadają takie same wymiary. Zastosowanie robotów zmniejsza również ryzyko wypadków.
- Zaginarki – stanowisko zrobotyzowane z zaginarką, wyposażone jest w stanowisko podawcze. Robot podaje do zaginarki i odpowiednio obraca arkusze blachy. Po zakończeniu procesu gięcia odbiera produkt na stanowisku odbiorczym. Nowoczesne zaginarki są zintegrowane z urządzeniami wchodzącymi w skład linii produkcyjnej.
- Szlifierki – innowacyjne zrobotyzowane stanowiska do szlifowania wykonują precyzyjne szlifowanie i polerowanie nawet skomplikowanych elementów. Zrobotyzowane stanowisko do szlifowania i polerowania, dzięki dedykowanemu oprogramowaniu może wykonywać pracę nawet przez kilka godzin bez dozoru. To pozwala ograniczyć liczbę pracowników i wygenerować oszczędności w firmie.
Wyższa wydajność pracy, niższe koszty produkcji i większe zyski dla firmy to główne kryteria, które warunkują zastosowanie zrobotyzowanych stanowisk w zakładzie produkcyjnym. Zautomatyzowane stanowiska pracy, dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu mogą zostać zintegrowane z pozostałymi urządzeniami podłączonymi do linii produkcyjnej. To pozwala uzyskać wysoką wydajność i jednocześnie ogranicza ryzyko błędów popełnianych przez ludzi.