sob.. wrz 14th, 2024

W wielu profesjach rękawice ochronne stanowią niezbędny element wyposażenia każdego pracownika. W głównej mierze wynika to z konieczności ochrony przed różnymi zagrożeniami, choć często decydują one również o komforcie wykonywania poszczególnych czynności. Niezależnie jednak od przeznaczenia, muszą zostać odpowiednio dobrane. Na czym warto się skupić? Najlepiej na materiałach, z których powstały.

Jak nietrudno zgadnąć, ich specyfika zależna będzie od sposobu użycia rękawic ochronnych i roboczych. To właśnie na podstawie realizowanych działań, a także występujących warunków, wybierane są poszczególne produkty.

Rękawice antystatyczne – z jakich materiałów powstają?

 Na początek warto omówić specyficzną grupę akcesoriów, stosowanych najczęściej podczas montażu oraz naprawy urządzeń elektronicznych, jak również wszystkich konstrukcji wrażliwych na ładunki elektrostatyczne. Ich wystąpienie może doprowadzić do uszkodzenia produktów, dlatego w ich przypadku wymagane jest użycie akcesoriów niwelujących tego typu zagrożenia.

Oczywiście rękawice ESD służą też do ochrony rąk. Wykorzystywane są nie tylko w branży elektronicznej i elektrotechnicznej, ale także lotniczej i pomiarowej.

Z czego powstają? Rękawice antystatyczne najczęściej wytwarzane są ze specjalnej przędzy nylonowej, która zostaje wzbogacona drobinkami miedzi bądź węgla. Do tego dojść mogą dodatkowe powłoki, na przykład z nitrylo-kauczuku, winylu PCV lub poliuretanem PU.

Rękawice robocze i ochronne – rodzaje, wykorzystywane materiały

 Choć rękawice antystatyczne to bardzo ważne i przydatne produkty, stanowią zaledwie niewielką część całej oferty rynkowej, którą powinny zainteresować się firmy oraz pracownicy realizujący wymagające czynności w trudnych warunkach. Z tego powodu warto wymienić najczęściej wykorzystywane akcesoria i wskazać, z czego są wykonywane.

  • Rękawice antywibracyjneużywane przez operatorów wiertarek, młotów, pił, ubijaków i wibropasów. Chronią ręce przed drganiami mechanicznymi generowanymi przez tego typu urządzenia. Powstają z materiałów odpornych na uszkodzenia – najczęściej ze skóry bądź tkaniny. Tworzywa te są dodatkowo impregnowane PCV, gumą bądź nitrylem.
  •  Rękawice dzianestosowane na wielu stanowiskach, na przykład w sektorze spożywczym, kosmetycznym, czy też przemysłowym. Dobór materiałów zawsze powinien uwzględniać specyfikę stanowiska oraz wykonywanych działań. Najczęściej tego typu rękawice ochronne powstają z bawełny, poliestru, poliamidu, natomiast w przypadku szczególnie wymagających prac używana jest przędza Kevlar.
  •  Rękawice chemoodpornejak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się wysoką odpornością chemiczną, dlatego mogą być stosowane w przypadku kontaktu z różnymi substancjami, takimi jak na przykład kwasy. W wielu przypadkach gwarantują również ochronę przed drobnoustrojami. Warto nadmienić, że występują one w rozmaitych wersjach, które muszą być dobierane w zależności od stanowiska pracy. Powstają zazwyczaj z gumy, winylu, neoprenu, a także lateksu.
  •  Rękawice termicznemowa tutaj o produktach ogniochronnych, które zalecane są do użycia w warunkach wysokiej temperatury – od 50 do nawet 500 stopni Celsjusza. Ze względu na przeznaczenie, materiały stosowane w produkcji muszą być specjalnie selekcjonowane. Niezbędne kryteria ochronne spełniają między innymi przędza Kevlar, poliamid, skóra, stal oraz włókno szklane.

Oczywiście powyższa lista może być znacznie dłuższa. Warto dodać do niej chociażby rękawice powlekane różnymi tworzywami (takimi jak guma, PCV, PU i nitryl), czy też rękawice ocieplane, przeznaczone do użytku w niskich temperaturach – skuteczną ochronę przed zimnem zapewnia skóra, bawełna, lateks oraz neopren.

Ze względu na fakt, iż rękawice ochronne i robocze występują w tak wielu odmianach, podczas ich zakupu należy skupić się na specyfice stanowiska pracy, jak również wykonywanych prac oraz występujących warunków. Wszystko po to, aby finalnie podjąć słuszną decyzję.